Rok 2021 je v oblasti ultrabežeckých výkonov zvláštny. Či už sa jedná o dôsledok pandémie alebo nejaký kozmický nesúlad, je ťažké oponovať tomu, že tento rok je jednoducho bizarný. Rovnako pre elity ako aj priemerných bežcov. Napríklad Western States 100 v tomto roku zaznamenali dosť slabú mieru dokončenia pretekov na úrovni 66%, čo je najnižšie číslo od roku 2009. Bežcom na Hardrock 100 naopak podarilo niekoľko lepších výsledkov a oveľa priemernejšia miera dokončenia 76%. Skombinujte tento výsledok s dvoma najlepšími mužmi (Francois D’Haene a Dylan Bowman), ktorí zabehli časy lepšie ako aktuálny rekord trate a ženskou víťazkou Sabrinou Stanley, ktorá minula traťový rekord len o tri minúty, a možno si pomyslíte, že výsledky Western States boli len náhoda.
Ale zvláštnosti pokračujú, ako som sa mohol osobne presvedčiť na tohtoročnom High Lonesome 100 v Buena Vista v Colorade. Relatívne nové preteky sa bežia vo veľkolepej scenérii coloradského pohoria Sawatch, kde sa nachádzajú vrcholy Collegiate Peaks a neslávne známa trasa Nolan 14. Preteky sú kvalifikačným podujatím pre Hardrock a zvyčajne je na ne dlhý zoznam náhradníkov, pretože málo ľudí je ochotných vzdať sa miesta na tomto preteku, ktorý sa radí medzi najlepšie trate v USA. Tento rok bol však iný, pretože organizátori oslovili všetkých náhradníkov a ešte týždeň pred pretekmi mali voľné miesta. Tento príbeh odráža nedostatok dôvery bežcov na zozname, pretože keď ich meno vytiahli, tí jednoducho povedali „nie, ďakujem“.
Čo sa teda deje? Prečo je tento rok taký nekonzistentný, pokiaľ ide o výsledky pretekov, pohyby medzi náhradníkmi a DNF? Je to dôsledok postpandemickej depresie, toho, že športovci vypadli z rytmu pretekov, alebo je to len náhoda? Bez ohľadu na dôvod vidím, že športovci prichádzajú do sezóny menej pripravení ako obvykle. Výsledky pretekov to jasne ukazujú a pohyb na čakačkách, ktorý je väčší než obvykle, ukazuje na klesajúcu sebadôveru bežcov. Avšak pretekať nepripravený môže stále znamenať dobrý výsledok. Ak teda idete na štart svojich ďalších pretekov a necítite sa pripravení, tu je návod, ako si naplánovať deň tak, aby bol stále úspešný.
Uvedomte si, že tréning sa kumuluje roky, nie mesiace
Všetci sa radi chválime posledným dlhým tréningovým týždňom pred veľkými pretekmi. Dávame na to taký neprimeraný dôraz, že sa k tejto téme musím neustále vracať a vysvetľovať ju. Aj keď vaše posledné mesiace tréningu sú dôležité, tréning, ktorý ste absolvovali počas uplynulých 12 až 24 mesiacov, má oveľa väčší vplyv. Radšej by som mal bežca, ktorý trénoval konzistentne 24 mesiacov a potom posledné tri mesiace pred pretekmi vynechal, než naopak. Chcem, aby ste si uvedomili, že ak vaše posledné mesiace prípravy nevyšli celkom podľa plánu, nie je to koniec sveta. Máte celoživotný tréning, o ktorý sa môžete oprieť v deň pretekov. Ak by však bolo celých 24 mesiacov tréningu nekonzistentných, máte právo na pochybnosti.
Upravte si očakávania
Ak vás čakajú preteky, na ktoré ste sa pripravovali menej ako je ideálne, dobre sa pozrite na tréning, ktorý ste absolvovali. Porovnajte ho s predchádzajúcimi rokmi a získate celkový prehľad o tom, ako ste poľavili. Jednoducho zrátajte svoje týždenné tréningové hodiny. Ak máte v priemere 12 hodín týždenne, ale za posledných 9 mesiacov tréningu ste klesli na úroveň 9 až 12 hodín týždenne, môžete realisticky očakávať približne 25% pokles vašej najlepšej formy. Následne si to preložte do výkonu na pretekoch. Ak ste očakávali, že urobíte ďalších 50 míľ (80 km) za 10 hodín, upravte to na 12-13 hodín. Tento hrubý odhad vám vytvorí rámec pre zvyšok vašej stratégie vrátane tempa, výživy a vášho mentálneho nastavenia. Ak ste priemerný, alebo aj lepší bežec, môžete to znamenať zosúladenie svojej stratégie s časovými limitmi na kontrolách. Ak sa bežne pohybujete blízko limitov, overte si, či ste dané preteky schopní dokončiť. Je to pokorný proces, ale buďte k sebe úprimní. Predpokladám že dôvody nižšej účasti na niektorých pretekoch sú výsledkom práve takejto úvahy.
V deň pretekov buďte konzervatívnejší
Kondícia vám nielenže pomôže lepšie pretekať, ale pôsobí ako nárazník pred nie ideálnym tempom, zlej výžive v deň pretekov a všetkému ďalšiemu, čo pokazíte potom ako vyštartujete. Keď ste v kondícii, môžete urobiť chyby a neplatiť pritom veľkú daň, pretože máte fyziologickú rezervu na kompenzáciu. Keď vám chýba kondícia, časť tejto fyziologickej rezervy zmizne. Ak teda dospejete k záveru, že vaša príprava nebola ideálna, postavte sa k svojej stratégii konzervatívnejšie, než by ste robili bežne.
Buďte pripravení prispôsobiť sa
Schopnosť prispôsobiť sa počas pretekov možno tá najdôležitejšia schopnosť, akú môže ultrabežec zdokonaľovať. Je obzvlášť dôležitá, ak nastupujete do pretekov nepripravení. Predpokladajte, že sa nepríjemné pocity prídu skôr ako obvykle. Očakávajte, že prídu problémy so stravou, aj keď normálne máte silný žalúdok. Keď tieto nepríjemnosti nevyhnutne prídu, buďte pripravení prispôsobiť sa. To znamená, zmeniť stravu od vašich osvedčených jedál na také, ktoré sú podobné tým, o ktorých viete, že fungujú a možno dokonca aj na také zdroje energie, ktoré ste neskúsili.
Keď nie ste dostatočne pripravení, radu „neskúšaj nič nové v deň pretekov“ vyhoďte z okna, pretože v prvom rade ste nevyskúšali dosť vecí počas tréningu. Môže to napríklad znamenať prelepenie bolestivého miesta na nohe, aj keď ste pľuzgiere nikdy nemali (koža na nohách sa prispôsobuje aj tréningu). Nech je situácia akákoľvek, jednoducho očakávajte, že budete čeliť novým a nečakaným výzvam, aj keď ste ostrieľaný bežec.
Nie je to také zlé, ako si myslíte
Ani na sekundu si nemyslite, že nedostatočný tréning je koniec sveta. Dokonca aj tie najlepšie podmienky tréningu s najlepšími športovcami neznamenajú, že tréning je vždy dokonalý. Vždy sa vyskytnú kilometre, ktoré sa stratili z plánu, tréning, ktorý bol vynechaný alebo iné životné okolnosti, ktoré narušili to, čo by inak bolo perfektnou tréningovou štruktúrou. Ak teda pôjdete na svoje ďalšie preteky trochu nepripravení, vitajte v klube! Prispôsobte sa a upravte svoj závodný plán podľa okolností. Stále môžete byť na pretekoch úspešní, záleží len na tom, ako si to sami nastavíte!
Preklad tohto článku vznikol na základe partnerstva medzi spoločnosťou CTS a nášho podcastu Štartovacia čiara. Jeho originálne znenie nájdete tu.
Super napísané. CTS a Koop sú jedničky! Len tak ďalej… Edukovať, edukovať, edukovať 🙂 Dík