Značku Salomon nikomu z oblasti outdooru a trailového behu asi netreba nijako zvlášť predstavovať. Ich S/LAB rad je určený pre tú najnáročnejšiu skupinu bežcov, ktorá sa sústreďuje na  maximálny výkon a pohodlie. Keď Salomon uviedol na trh topánku S/Lab Sense, vyvinutú pôvodne pre Kiliana Jorneta na Western States 100, stala sa rýchlo najpredávanejším modelom trailovej topánky Salomonu a asi málokto si myslel, že ju niečo môže prekonať. Sám som v nej odbehol svoje prvé ozajstné ultra preteky a dlho som si myslel, že je neprekonateľná.

Prišiel však rok 2017, víťazstvo Francois D’Haene na UTMB v novom prototype od Salomonu, a zrodil sa nový kráľ ultra-trailových topánok, Salomon S/Lab Ultra, najpredávanejší S/Lab model v doterajšej histórii Salomonu.

Po prvom modeli S/Lab Ultra prišli viaceré verzie a vylepšenia, a aktuálne máme na trhu druhú verziu tretej generácie, S/Lab Ultra 3. Osobne som veľkým fanúšikom prvej verzie Ultra 3, ktorú považujem za takmer dokonalú trailovú topánku. Je presne trafeným klincom po hlave v podobe topánky, ktorá je ľahká, responzívna, pritom poskytuje dostatok ochrany a pohodlia pre dlhé ultrabehy, pričom zachováva pre bežca výbornú schopnosť vnímať terén a agilitu. Až na iritujúco malý vačok na quick-lace šnúrky v jazyku a s ním súvisiacu ťažkú manipuláciu som na nich nedokázal nájsť žiadnu chybu.

Čo sa teda vlastne ešte dá vylepšiť na najpredávanejšom modeli? A nie je lepšie radšej nevylepšovať niečo, čo očividne funguje? Pozrime sa teda, čo robí S/LAB Ultra 3 druhej verzie  topánku odlišnú od tej predchádzajúcej, a či sa oplatí sa prejsť na jej novú verziu.

Zvršok

Najviditeľnejšou zmenou v S/LAB Ultra 3 je zvršok, ktorý bol prepracovaný tak, aby sa znížila hmotnosť o 10%. Nový zvršok používa sieťovinu Matryx®, čo je tkaná látka, ktorá kombinuje polyamidové a Kevlar® vlákna pre lepšiu priedušnosť a odolnosť. Matryx® tiež podľa mňa o poznanie lepšie funguje s vnútornou „ponožkou“ a tým sa ľahšie prispôsobuje tvaru nohy, ako materiál predchádzajúcej verzie. Osobne mi pripadá nová verzia vršku celkovo o niečo mäkšia a po hodinách strávených v topánke tú pridanú mäkkosť človek určite ocení.

Bohužiaľ, vačok na šnúrky ostal nezmenený a upratať doň šnúrky je pre moje prsty naďalej challenge pri každom obutí. Snáď sa jedného dňa dizajnéri Salomonu zľutujú aj nad nami s menej vyvinutou jemnou motorikou.

   

Fit

Nová verzia má oproti predchádzajúcej aj o niečo viac priestoru pre prsty vpredu, čo ocenia ľudia ako ja so širšou nohou. Pribudlo tiež viac výplne do jazyka a ochranného lemu okolo členka, čo robí novú verziu ešte komfortnejšiu oproti už aj tak veľmi pohodlnej verzii 1.

Celkovo považujem fit S/Lab Ultra 3 za asi najlepší, aký som zatiaľ mal pri akejkoľvek trailovej topánke. Vo verzii 1 som odbehol stovky kilometrov bez akýchkoľvek náznakov otlakov alebo iných problémov. Pri verzii 2 to vidím po zhruba stovke kilometrov minimálne rovnako dobre, ak nie ešte lepšie.

Medzipodrážka

Medzipodrážka S/LAB Ultra 3 zostala nezmenená oproti predchádzajúcej verzii. S/Lab Ultra 3 nie je vybavená centimetrami tlmiacej peny ako topánky pre ultra vzdialenosti od iných výrobcov. Napriek tomu ich penový materiál Energy Save, ktorý pohlcuje nárazy a vracia energiu pri každom kroku, funguje veľmi dobre. Po osemdesiatke alebo stovke kilometrov už sa možno budú zdať trošku tvrdšie, a hlavne na pevnejšom podklade si už možno nohy budú pýtať niečo mäkšie, no napriek tomu minimálne do tých 100km ponúkajú veľmi dobrý komfort. K nemu prispieva aj vložka Profeel Film, ktorá poskytuje ochranu pred ostrými kameňmi, spolu s formovanou EVA stielkou, ktorá pridáva pohodlie a oporu.

Vonkajšia podrážka

Vonkajšia podrážka S/LAB Ultra 3 je tiež podobná predchádzajúcej verzii, pretože používa gumovú zmes Contagrip® MA, ktorá dodáva trakciu na mokrých aj suchých povrchoch. Vzor je vysoký 4mm, čo spolu s jeho tvarom dáva veľmi dobré priľnavé vlastnosti aj v mäkkom a blatistom teréne. Materiál je dostatočne odolný, ale rozhodne by som sa snažil vyhýbať dlhým asfaltovým úsekom, kde dochádza k rýchlejšiemu opotrebeniu ako pri trailovom povrchu, na ktorý je primárne určený. V mojich prvých S/Lab Ultra 3 som odbehol okolo 800km, kým sa mi podarilo podrážku zodrať na cca 1mm, kde som už usúdil, že nastal čas na výmenu.

Záver

Podarilo sa teda Salomonu vylepšiť už aj tak vyšperkovaný model ich najpredávanejších S/Lab topánok?

Podľa môjho názoru to urobili presne tak, ako bolo treba – nie je to teda žiadna revolúcia, ale skôr evolúcia vylepšením detailov ako sú materiál zvršku a pridaním ešte viac ochrany a pohodlia, ktoré z nich robia jednoznačnú hviezdu na ultratrailovom nebi. A čo sa týka ceny,  S/Lab modely od Salomonu sú prirodzene ich najdrahšie, ale vzhľadom na kvalitu a vlastnosti, ktoré poskytujú, je cena ich cena v porovnaní s inými výrobcami stále prijateľná.

Oplatí sa teda prejsť na novú verziu? Ak máte v zásobe ešte verziu 1 ako ja, nehádžte ju rovno do koša, je to skvelá topánka. Ak sa ale obzeráte po niečom novom na vašu nadchádzajúcu ultra sezónu, ťažko nájdete lepšiu voľbu, ako je nová verzia Salomon S/Lab Ultra 3 verzia 2.

Kúpiť si ich už môžete u nášho partnera top4running.sk aj so špeciálnou zľavou použitím kódu TOP4CIARA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X