Doplnky výživy Maurten

Značka Maurten a jej výživové produkty sú už medzi športovcami vcelku známe a používané. Keď pred pár rokmi prišli so svojim revolučným hydrogel nápojom a neskôr klasickým gelom, priznám sa, že ma ako jedinca posadnutého novými výdobytkami vedy hneď zaujali, aj keď spočiatku som bol mierne skeptický. Keď som si však pozorne prečítal, na čom sú ich produkty založené a vyskúšal si ich aj na vlastnej koži, či skôr žalúdku, tak som sa stal ich nadšeným používateľom. Samozrejme, prispelo aj potvrdenie ich fungovania od takých atlétov ako sú Eliud Kipchoge a Kilian Jornet.

Zrod tyčinky Maurten Solid 225

Po čase prišiel Maurten po odozve športovej verejnosti na jej žiadosť aj aj s ďalšou novinkou – tyčinkou Maurten Solid 225. Bola to reakcia na to, že jednak nie každému vyhovovala konzistencia hydrogelu a jednak chceli ponúknuť atlétom aj produkt vhodný skôr pre dlhšie aktivity v nižšej intenzite, prípadne ako snack pred alebo po tréningu. Tak sa zrodil Maurten Solid.

maurten solid   maurten solid   maurten solid

Samotný Maurten uvádza, že síce nejde o ich známy hydrogel, ale že je rovnako vyskladaný na základe vedeckých poznatkov ako ich pôvodný produkt. Prirodzene ma táto novinka hneď zaujala a hľadal som príležitosť ju vyskúšať. Ponuka prišla ako na zavolanie od Top4Running, ktorý mi poskytol tento produkt na otestovanie, a tak sa o moje skúsenosti rád podelím.

Nie je tyčinka ako tyčinka

Na úvod niečo k zloženiu. Ako už sám Maurten naznačuje vo svojom „sales pitch“, Maurten Solid nie je obyčajná klasická tyčinka. Je vyrobený prevažne na báze ryže s pridaním bezgluténových ovsených vločiek. Ďalšie významné zložky tvoria glukózový sirup, maltodextrín a glukózovo-fruktózový sirup. Okrem toho obsahuje prídavok soli, slnečnicového oleja a cukru. Existuje aj verzia s pridaným kakaom.

Mňa osobne potešilo, že nie je použitá klasická datľová pasta, ktorá robí pre mňa takmer každú takúto tyčinku presladenú a „žuvačkoidnú“. Čo sa týka ostatných zložiek, som síce skôr fanúšikom gelov a produktov zložených z „real food“ ingrediencií, ale človek musí priniesť pre vedu a pokrok aj nejaké tie obete ? Tiež ma potešila pridaná soľ, ktorá je dôležitá na doplnenie hlavne ak sa venujeme dlhotrvajúcim aktivitám.

Konzistencia tyčinky je skôr tvrdšia, ale aj napriek tomu, že som testoval počas dlhého behu pri teplote -1C, tak bola dobre žuvateľná a nemal som pocit, že mi pri jej konzumácii vyhodí sánku. Chuť je prekvapujúco neutrálna a skôr iba jemne sladká, dokonca aj pre mňa ako odporcu cukru a citlivého na akokoľvek presladené produkty.

Tyčinka je doslova nabitá energiou, v jednom jej balení, ktoré váži 60 gramov, je až 225 kilokalórií, čo je veľmi atraktívny pomer hlavne pre tých, ktorý potrebuju so sebou čo najviac energie v čo najmenšom objeme a hmotnosti (áno, ultráši, cyklisti a horolezci, mierim tým na vás ? ).

Maurten Solid 225 v praxi

Ako som už spomenul, tyčinku som si so sebou vzal na jeden z mojich dlhších behov, konkrétne dĺžky 28km. Normálne pri takomto behu použijem  1 alebo 2  gely s energiou 100-120 kilokalórií (prípadne rovnako energeticky bohatý drink), preto som sa logicky rozhodol, že si tyčinku rozdelím na dve časti.  Beh som šiel vo vyššej intenzite, a tak bol som zvedavý ako sa môj žalúdok vyrovná s tuhou stravou, keďže normálne používam pri takomto behu buď iba tekutiny alebo gel.

Prvú polovicu som si dal po cca 10km a niečo vyše 40min behu. Tu musím poznamenať, že ma potešilo aj balenie tyčinky, ktoré sa ľahko otvorilo ale pritom celé neroztrhlo, takže som zvyšok mohol dobre zabaliť a odložiť. Polovicu tyčinky som zapil asi 1,5dcl vody a bežal ďalej. Žalúdok sa s touto – preňho novinkou – vyrovnal veľmi dobre. Nemal som žiadny problém ju stráviť aj počas intenzívneho behu a nenastali tie obávané nakyslasté refluxy ?. Druhú polovicu tyčinky som si dal na cca 20km po zhruba ďalších 40min a rovnako môj žalúdok spracoval túto dávku energie bez problémov.  Energeticky som sa cítil veľmi podobne ako pri klasickom drinku alebo geloch, aj keď som mal pocit, že z gelov a drinku cítim rýchlejší a silnejší účinok.

Čo na záver? Z môjho pohľadu Maurten veľmi dobre doplnil svoje portfólio o produkt, ktorý  je ideálny pre dlhotrvajúce aktivity v nižšej intenzite, ako napríklad ultra beh alebo cyklistika, kedy je pravidlom zjesť tuhú stravu aspoň raz za 4 hodiny. Nábeh energetického účinku je z mojej skúsenosti o niečo pomalší, ale zase poskytuje väčšiu hustotu a dávku energie v jednom balení ako hydrogel. Určite si ho pridám do môjho zoznamu nevyhnutnej výbavy na dlhé horské behy.

Záver

Ak vás moja recenzia tyčinky MaurteSolid 225 inšpirovala k jej vyskúšaniu, kúpite ju na Top4Running a nezabudnite zadať náš zľavový promokód „TOP4CIARA“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X