To, že sme ostali počas korona krízy doma, malo na ľudí rôzne účinky. Niektorým sa rozsypali sny či ciele, kvôli odloženým a zrušeným podujatiam, na ktoré sa poctivo pripravovali. Ulice osireli, ale zdá sa, že v čase to v rámci zachovanie rovnováhy začalo ožívať na lesných chodníčkoch. Presunuli sa na ne cestní bežci, no určite do komunity začali pribúdať aj nové tváre. A práve pre tých, no nie len, je dnes predstavená kniha Fat Man to Green Man vhodným titulom na prečítanie, či vypočutie.

Ira Rainey, ako autor knihy, nie je prototypom elitného bežca, ostatne nevyhral žiadne brutálne podujatie. No ak sa cítite unavení z kníh o nadľudských výkonoch, začínate s behom, vadí vám veľké brucho či zadok, alebo nebodaj strácate motiváciu, kniha vás môže príjemne prekvapiť.

Rainey žil životom chlapa v strednom veku. Rodina, gauč, telka a pivo. Naštastie mu to v nejakej chvíli došlo, že to takto ďalej úplne nemá zmysel. Proces uvedomenia bol ovplyvnený aj správou o smrteľnej chorobe priateľa a kolegu, čo definitívne naštartovalo zmenu v jeho živote.

V knihe Fat Man to Green Man nájdete zážitky, v ktorých sa poľahky identifikuje snáď každý, kto kedy začínal s behom. Zvyšovanie dávok, prvá svalovica, prvé boliestky, boj s kilami naviac, meranie hladín tepovej frekvencie u športového lekára a nastavenie tréningu, nové zážitky a návaly endorfínov po dosiahnutí cieľa či prekonaní prekážky.

Vec opäť dobre známa mnohým z nás, na zvýšenie motivácie dobre pomáha cieľ v podobe podujatia. Rainey sa prihlásil v rodnom Bristole rovno na 46 míľ dlhý ultrabeh s názvom Green Man. Popri naberaní kondície, zmene stravovania a ďalších nuansách začínajúceho bežca si Rainey v príprave postupne prebehol takmer kompletne trať preteku, aby ho v dosiahnutí cieľa nič neprekvapilo.

Príbeh je svižný, “anglicky” vtipný, potrápiť sa môžete s pasážami, kde autor popisuje prebeh okolím Bristolu. Ak ho poznáte, potešíte sa, ak nie, trochu to môže nudiť. Či sa podarilo cieľ splniť, to si prečítajte, ja si myslím, že kniha je minimálne pre začínajúceho bežca veľmi dobrou podporou v hľadaní cieľa a motivácie.

Kniha Fat Man to Green Man vyšla ešte v roku 2013, nemám vedomosť, že by existoval je slovenský alebo český preklad. Ja som si knihu vypočul v anglickom jazyku ako audioknihu cez platformu Audible. V tlačenej forme určite nájdete napríklad na Amazone.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X