V našom podcaste z októbra 2019 sme privítali Romana Sopku, slovenského zástupcu v organizácii ITRA (International Trail Running Association). Zhodli sme sa na tom, že aktivity organizácie nie sú na Slovensku veľmi známe a väčšina z nás ju pozná len vďaka bodovaniu náročnosti pretekov. To sa však má v najbližších mesiacoch zmeniť.

ITRA vznikla v roku 2013 a od svojho začiatku bola vedená Michelom Polettim, ktorý je zároveň riaditeľom série pretekov UTMB. Poletti sa rozhodol z postu prezidenta ITRA odstúpiť a na neho miesto od apríla 2020 nastupuje Američan Bob Crowley. Ak sme v podcaste spomínali, že ITRA nebola doteraz veľmi viditeľná, v USA je jej rola ešte menšia. Vyplýva to z faktu, že trailrunning v Štátoch je viac komunitná než nejak centrálne spravovaná disciplína a zároveň v USA existuje organizácia ATRA (American Trail Running Association).

Bob Crowley sa venuje trailovému behaniu 30 rokov (absolvoval viac ako sto ultrabehov vrátane WSER alebo Hardrock 100), v profesionálnom živote je investorom a komunita v USA je celkovo nadšená jeho príchodom a zmenami, ktoré avizoval. V rozhovore pre podcast Trail Runner Nation, spomenul niekoľko aktivít, ktorým sa hneď po nástupe začal venovať.

Bob Crowley (foto: ITRA)

Štandardy po COVID 19

Bob si uvedomuje, že na úspešný reštart trailových pretekov bude nutné mať vypracované hygienické štandardy respektívne „best practices“, ktoré budú minimalizovať riziko nákazy (ako spomenul jeden z moderátorov: „občerstvovačky vyzerajú ako by ich navrhoval samotný vírus.“) Táto proaktívnosť organizátorov by mala prispieť k rýchlejšiemu povoleniu podujatí zo strany verejných orgánov.

Propagácia hodnôt trail runningu medzi nováčikmi

Štatistiky v USA hovoria, že trail running je jediné odvetvie behu, kde rastie počet aktívnych účastníkov. Súčasná epidémia a prax social distancingu dostala do lesa na traily množstvo ľudí, ktorí ich doteraz nenavštevovali a je pravdepodobné, že sa im tento šport zapáči. Je však potrebné, aby toto množstvo ľudí akceptovalo hodnoty, ktoré sú s behom v prírode spojené. V tejto oblasti chce ITRA aktivovať svojich lokálnych zástupcov, aby hodnoty trailovej kultúry šírili medzi nováčikov.

V tomto kontexte Bob hovorí o jednej špecifickej veci: Keďže sa predpokladá, že po opadnutí pandémie ostane na trailoch oveľa viac bežcov, je dosť pravdepodobné, že si to všimnú aj komerční organizátori a vzrastie počet pretekov. V tomto prípade je otázka zachovania étosu a kultúry trailového behu ešte dôležitejšia.

Podpora výmeny informácií

Keďže ITRA je globálna organizácia, ktorá združuje množstvo angažovaných bežcov a organizátorov, dokáže byť preto zdrojom kvalitných informácií. Bob hovorí o pláne vytvoriť platformu na výmenu informácií medzi organizátormi ako aj samotnými bežcami, kde bude možné zodpovedať akúkoľvek otázku a zároveň byť zdrojom aj pre spomínaných nových trailových bežcov.

O vyjadrenie k tejto zmene sme samozrejme požiadali aj Romana Sopku:


Rok 2020 sa stáva pre ITRA kľúčovým. Pandémia Covid-19 zasiahla výrazným spôsobom aj náš šport, so stovkami zrušených pretekov, nemožnosťou venovať sa plnohodnotnému tréningu. Zároveň sa na trail scéne objavujú silné značky ako Spartan a Ironman, ktoré vnášajú do stabilných vôd trail runningu konkurenciu a viac komercie.

ITRA stála a stojí pred veľkými výzvami, ako na tieto nečakané situácie reagovať. ITRA si prešla v nedávnej dobe sebareflexiou, ktorej dôsledkom bola rezignácia dlhoročného prezidenta Michela Polettiho. Do čela asociácie sme pred pár dňami zvolili skvelého lídra, Američana Boba Crowleyho. Jeho vízia budúcnosti ITRA je inšpiratívna. Vychádza z jeho dlhoročných skúseností špičkového manažéra, no hlavne z jeho bohatých skúseností ako bežca, organizátora a hlavne empatického a priateľského človeka. Vízia ITRA je návrat ku koreňom a pilierom, na ktorých bola pred 7 rokmi založená a bohužiaľ sa v poslednej dobe mierne od svojich hodnôt odklonila.

Komunita bežcov sa môže tešiť na zaujímavé novinky, pre ktoré sa im určite oplatí stať sa členmi našej asociácie. Pre organizátorov chystáme atraktívne služby, ktoré im pomôžu dostať svoje preteky na vyššiu úroveň. Čaká nás veľa práce, no verím, že pod vedením Boba sa nám podarí stať sa skutočným lídrom a referenčnou asociáciou zastrešujúcou rozvoj trail runningu na celosvetovej úrovni.


No a nám v Štartovacej čiare neostáva nič iné, než Bobovi a celej ITRA popriať veľa štastia a skonštatovať, že zmeny, ktoré sú naplánované by určite mali svoj pozitívny efekt aj v našom prostredí. Zároveň gratulujeme Romanovi, ktorý v rámci nového Leadership teamu ITRA bude mať na starosti národných zástupcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X