Viliam Novák je bežec dušou aj srdcom. Behu sa venuje už desiatky rokov a ani po 80ke ho energia a chuť do behu rozhodne neopúšťajú. Veď aj dnes ešte stále zvládne zabehnúť „polku“ pod 2 hodiny. Na konte má množstvo odbehnutých maratónov po celom svete a to aj vo veľmi kvalitných časoch. Na tento rozhovor sme sa veľmi tešili a veríme, že si ho užijete aj vy.

Behu sa Viliam Novák venoval od rannej mladosti, počas štúdia na strednej škole. Pohyb bol vtedy bežnou súčasťou života a beh mu vyhovoval lepšie ako ktorýkoľvek kolektívny šport. Po štúdiách na strednej škole v Kremnici sa presunul na vysokoškolské štúdium do Bratislavy. Tu sa postupne dostal do komunity bežcov, či už orientačných z Pezinku alebo vytrvalcov na Železnej studničke. Vplyv a povzbudenie okolia ho v roku 1987 priviedli na štart vtedajšieho Považského maratónu v Novom meste nad Váhom, ktorý sa stal jeho vstupnou bránou k milovanej maratónskej vzdialenosti.

Maratón si Viliam Novák zabehol na mnohých miestach po celom svete. Päť krát sa postavil napríklad aj na štart maratónu v Bostone. Svoje zážitky v písomnej forme z mnohých bežeckých podujatí zhmotnil vo forme takzvaných „dojákov“. Ak by ste si chceli pozrieť tento unikátny časozber z bežeckých podujatí vo svete, určite si dojáky pozrite na webe www.42195.sk.

Vilam Novák je nesporne príkladom, že s pozitívnym prístupom sa dá praktizovať beh aj vo vysokom veku. Dôležité je, aby nám aktivita prinášala v prvom rade radosť. Nezabudnite na to a veríme, že primeranú dávku radosti vám prinesie aj táto epizóda, má na to tie najlepšie predpoklady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X