Kniha Ultramaratonec v mojej knižnici chvíľu čakala na svoju príležitosť. Tuším som ju vtedy kúpil paralelne s dvomi titulmi o Zátopkovi a novinkou od Adharananda Finna – The Rise of the Ultra Runners. Pravdou však je to, že keď som si ju otvoril jedného večera po prvý krát, tak som rovno zhltol polovicu tejto 300 stranovej publikácie. Na druhý deň som dorazil druhú. Lebo táto kniha, v anglickom originále známa pod názvom Running Man, tak to je nálož od začiatku do konca.
Prvá časť príbehu s výnimkou niekoľkých zásadnejších odlišností končí podobne ako u Richa Rolla. Áno toho, autora ďalšej skvelej knihy Hľadanie ultra (Finding Ultra). Nie práve najšťastnejšie detstvo a dospievanie Charlieho doviedlo na okraj priepasti. Kokaín, crack a alkohol. Likvidačné kombo, ktoré ako démon prepadalo Charlieho Engla povedzme tak akosi z času na čas. Chvíle hore v usporiadanom živote, hoci nie v celkom naplnenom rodinnom vzťahu a s relatívne dobrým džobom a peniazmi striedali chvíle dole, plné drog, alkoholu a života na absolútnej hrane. Po jednej z takýchto eskapád a 6 dní trvajúcom záťahu sa to konečne zlomilo a začína sa príbeh šťastnejší, plný behu, výziev a dobrodružstiev v rôznych kútoch sveta. Ako to už v týchto prípadoch chodieva, Charlie vymenil jednu závislosť za druhú.
V ďalších kapitolách sa teda stretneme s Charliem na jeho bežeckých projektoch. Tak, ako boli extrémne jeho excesy s drogami, tak náročné su aj jeho športové výzvy. Asi najväčšia z nich je projekt prebehnúť naprieč Saharou, o ktorom vznikol i film Prebehnúť Saharu (Running the Sahara), ktorý produkoval Matt Damon. Projekt, ktorý s tímom Charlie Engle zorganizoval a absolvoval vedie 7240 kilometrov cez Saharu a to si asi každý rýchlo domyslí, že tu sa nejedná o prechádzku ružovou záhradou. Traja špičkoví ultra bežci a pred nimi neuveriteľná fyzická a mentálna výzva.
Aby to nebolo náhodou v živote Charlieho Engla jednoduché, v čase sa do jeho života pripletá ďalšia pohroma. Obvinenie z hypotekárneho podvodu, súd, odsúdenie a pobyt vo väzení na 16 mesiacov. Ak sa niekomu môže zdať, že tu príbeh asi stráca dynamiku, je na veľkom omyle. Lebo ani pobyt vo väzení nemôže zabrániť Charliemu v tom, aby si našiel spôsob, ako behať. A nie len tak nejako behať, ale v termíne konania Badwater Ultra odbehnúť na väzenskom dvore vzdialenosť 217 kilometrov, presne toľko, koľko meria spomínaný Badwater. Toto je ďalší z príkladov, že ak máš cieľ a chuť, tak behať a trénovať sa dá za každej situácie.
Ak vás teda zaujíma, ako beh môže zachrániť život jedného človeka, siahnite po knihe Ultramaratonec. Je pretkaná dobrodružstvom, ľudskou krízou až po jej samé dno, pevnou vôľou, nezlomnosťou a skvelými výkonmi. V rámci môjho skromného názoru je táto kniha jedna z najlepších, ktoré som z „bežeckého sveta“ prečítal. A nemala by chýbať ani vo vašej knižnici. Rozhodne sa pri nej nebudete nudiť a ak ste čistou náhodou práve v kríze, možno vám pomôže v ceste von.
Knihu Ultramaratonec v českom preklade kúpite v knihkupectve Martinus, komu by náhodou vyhovoval lepšie originál, určite napomôže napríklad Amazon.