Do tretice všetko dobré, dnes si predstavíme ďalší kúsok do knižnice bežca. Dopĺňame týmto dvojicu už recenzovaných titulov autora Adharananda Finna na našom blogu, prvotinu Running With The Kenyans a najčerstvejší titul The Rise Of The Ultra Runners. V knihe Cesta běžce (v originále The Way Of The Runner) sa prenesieme do prostredia krajiny vychádzajúceho slnka – do Japonska, kde je beh silne zakorenený, má svoju tradíciu a aj svoje špecifiká. Práve tieto sa autor Adharanand Finn snaží odhaliť.
Adharanand Finn aj pri prísaní tejto knihy uplatnil svoj aktívny prístup ku behu a písaniu. Keď o téme píše, venuje sa je naplno, čo v tomto prípade znamená, že sa i s rodinou presťahoval do Japonska. Ako inak, cesta do Japonska tiež nie je len tak, s celou rodinou cestujú cez Moskvu a ďalej Transsibírskou magistrálou vlakom do Vladivostvoku a do Japonska potom loďou.
Japonsko predstavuje oproti rodnému Anglicku, ale i oproti zvyšku sveta zaujímavý kultúrny a spoločenský kontrast. Ten sa v konečnom dôsledku nevyhýba ani behu. Tradičné Japonsko je stále vysoko konzervatívna krajina, so silným vplyvom hierarchie vzťahov v rodine, na pracovisku či v bežeckých tímoch. A preto prienik autora do bežeckého sveta, respektíve jeho jadru v Japonsku, nie je vonkoncom jednoduchý. Týmto jadrom je ekiden – tradícia etapových behov, v ktorej súperia tímy od amatérov, stredoškolákov, vysokoškolákov až po profesionálne firemné ekipy. „Výrobné tajomstvo“ tímov je príspe strážené a de facto žiaden z tímov nie je príliš ochotný autora pustiť pod kožu. Adharanand Finn je však vytrvalý a časom sa mu to samozrejme podarí. Nie prevratne, ale podarí, dostatočne na to, aby odpozoroval klady i negatíva bežeckého sveta a kultúry ekidenu v Japonsku. Apropo, vysvetlenie bežeckého formátu ekiden pre našinca – typ etapového podujatia ako napríklad Od Tatier k Dunaju.
Prečo výkony Japonských vysokoškolákov v ekidene predčia národné rekordy mužov? Ako je možné, že v jednom ekidenovom behu trať ekvivalentnú polmaratónu zdolá 100 vysokoškolských bežcov v čase lepšom ako je v danom roku čas britského šampióna v polmaratóne? Aká je realita mníchov behajúcich tisíc maratónov za tisíc dní? Dá sa v krajine, ktorá svetu kráľuje v produkcii betónu behať trail? Ako fungujú firemné tímy ekidenu, ktoré profesionálne zamestnávajú v Japonsku stovky bežcov a to nielen Japoncov? Toto sú len niektoré z otázok, na ktoré v rozprávaní knihy Cesta běžce narazíte.
Za mňa palec, hore. Je to kniha, ktorú sa určite oplatí zaradiť do zoznamu na prečítanie. Ak máte chuť, knihu Cesta běžce dostanete napríklad v Martinuse a ak máte chuť, nádjete tu i jej originálnu verziu v anglickom jazyku The Way Of The Runner.