Po tejto knihe som siahol asi pred rokom, aj som ju vcelku rýchlo pochrúmal, len som sa akosi nevedel vymačknúť sám pre seba, že čo si o nej myslieť. Ale už som si to v hlave usporiadal a skúsim v pár riadkoch poskladať pre potenciálneho čitateľa obraz o tom, čo v knihe nájde alebo nenájde.

Adharanand Finn je prispievateľom magazínu Runner’s World, sám vo voľnom čase behá, a v knihe Running with the Kenyans rozpovie svoj príbeh z Kene. V tej strávil ako novinár pol roka aj s rodinou, aby sa pokúsil odhaliť zdroj výnimočnosti kenských vytrvalcov.

Prológ – a to nechcem nikoho v žiadnom prípade odrádzať o ďalšieho čítania – je asi najlepšia pasáž v knihe. Pamätám si, že ma jeho dramatické poňatie fakt dostalo a je napísaný veľmi dobre. Pripadal som si pri jeho čítaní, akoby som bol s protagonistami a prežíval v tých momentoch každú sekundu.

Po prológu sa ocitáme v realite všedných dní autora. Dozvieme sa samozrejme aj to, ako skrsol nápad vycestovať do Kene. Následne sa ocitáme v Keni, mestečku Iten, akejsi Mekke kenských bežcov. Samozrejme, úvod patrí civilizačnému šoku. Ako inak, Veľká Británia a vidiek v Keni, dalo by sa čakať, že začiatky budú kruté. Inak, klobúk dolu pred manželkou Finna, moja by toto určite nedala, otázka je, či by som to dal ja ?

Hmmm, tak teda v čom sú kenskí bežci tak výnimoční? Čo z nich na dlhých vzdialenostiach po svete robí víťazmi? Tak, na nosnú otázku knihy v nej samej jednoznačnú odpoveď, z ktorej by ste padli na zadok, nedostanete… Ale podľa mňa stále stojí za prečítanie, pretože sa dozviete mnoho zaujímavých vecí. Vážne.

Dozviete sa o mnohých bežcoch hviezdnych rozmerov, s ktorými sa Finn v Keni stretol. A fakt ich bolo veľa, každý druhý majster sveta, víťaz niektorého z najprestížnejších maratónov vo svete, juniorský šampión… no, a aj záplava snívajúcich dríčov, ktorým sa najskôr sen vycestovať do Európy nikdy nesplní. Nezarobia pár desiatok tisíc euro, nekúpia si doma kravu ani auto, budú musieť doma vyžit z pár dolárov.

Finn skladá na pozadí tím pre maratón Lewa, ktorý je vyvrcholením jeho pobytu v Keni. V príprave na prašných cestách bojuje on sám, sledujeme aj fyzický a mentálny beh jeho squadry. Talent, premárnené šance, drina, výhovorky, vzostupy aj pády.

Navštívite bežecké kempy vlastnené Európanmi, továrne na peniaze a úspech, čakárne na preteky vo svete, vstupenku do lepšieho života, alebo bolestný pád a návrat do drsnej reality. Pochopíte, ako vzniká kenský bežec, ktorému fandíte na niektorom z podujatí, kam ste sa vybrali vyvetrať novú výbavičku. Zistíte, prečo veľa z mien z Kene vyhralo jeden, dva preteky a stratilo sa, kam sa podeli slávni majstri sveta. Je vysoko pravdepodobné, že majú auto, kravu a domček, kde spokojne pojedajú svoje ugali.

Kniha je zaujímavým exkurzom do reality afrického sveta, a i napriek tomu, že som dlho váhal, čo napísať, určite ju viem doporučiť. Všetko je o nastavení očakávaní. Ak vám teda nevadí, že to tajomstvo Keňanov nebolo odhalené, knihu si prečítajte. Nájdete v nej príjemný príbeh, okolo ktorého získate zaujímavý pohľad na Keňu, ako matku skvelých bežcov a vytrvalcov.

Knihu som čítal v anglickom originále Running With The Kenyans, ale nájdete ju aj v českom preklade pod názvom Běhání s Keňany. O pár týždňov vám napíšem aj o ďalšom titule autora, ktorý je čerstvejším prírastkom do sveta kníh pre bežcov – The Rise of the Ultra Runners.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X