Máme tu rok 2021, začal asi v takom duchu, v akom sa niesla väčšia časť roku 2020. Pandémia, lockdown, testovanie, vakcína, to je stručný výňatok pojmového slovníka minulého roku. Z pohľadu športovcov, bežcov to boli hlavne zrušené podujatia. Postupne sa rúcali plány a pretekové stratégie, preteky sa rušili a presúvali. Dopady pandémie na ultra trail popísal Miloš na našom blogu v článku „Ako pandémia ruší ultratrailové podujatia“ a pravidelne dopĺňal infografiku s posunmi v bežeckom kalendári.
Ale pandémia mala aj svoje pozitíva. Obrátila pozornosť nielen bežcov, ale aj verejnosti ku trailovému behaniu. Mnohí skúsenejší bežci začali realizovať svoje vlastné projekty či FKT pokusy o rekordy (Fastest Know Time). Verme, že tento návrat k prírode prichádza aj s uvedomením, že prírodu treba aj chrániť, nielen využiť a zahodiť ako nepotrebný obal z keksíku.
Tvorivá sila nás v roku 2020 neopustila, i keď materiálu vzniklo menej ako v roku predchádzajúcom. Prispela k tomu náročnejšia logistika ale i nápor nových povinností v súvislosti s uzavretými školami, záplavou online stretnutí v práci. Nevadí, zvykli sme si a už dnes máme dohodnuté zaujímavé mená, aby rok 2021 bol obsahovo aj tematicky bohatší.
V prvej epizóde roku 2020 sme sa porozprávali s Evou Corvest o jej exotickom dobrodružstve na extrémnom púštnom podujatí Marathon Des Sables. Eva na nahrávanie pricestovala zo Švajčiarska, kde už v tej dobe nejaká tá korona bola, tu sme si o nej ešte len šepkali ako o Voldemortovi.
Cez Instagram sa nám ozvala naša poslucháčka Mária Friedmannová a nakoniec z toho bola druhá epizóda v roku. Pre našinca opäť trochu exotická, pretože Majka žije na severozápade USA a témou bol beh a traily v USA. Snáď sme niekoho nainšpirovali a vycestuje. My sme s Milošom v minulosti mali pár možností pochodiť niektoré z miest a stojí to za to.
U tretieho hosťa sme vypočuli váš hlas, a pozvali sme Maja Srníka, ktorého meno sa v našich mailboxoch nachádzalo pomerne často. A opäť sme sa túlali mimo Slovenska, keďže Majo už roky žije v Kanade. Ale rozhovor to bol fantastický, kto nevypočul, určite doporučujeme. Razom sa vyšvihol na popredné priečky medzi epizódami a to i napriek tomu, že našincovi Majo môže ľahko uniknúť zo zorného poľa pozornosti.
Za ďalšími hosťami sa vypravil tentokrát Miloš sám a to do Zázrivej. V malebnej Kolibe u Jogošíka sa porozprával s Andreou a Jankom o ich ceste k životu, spojenej v jednej z častí i s behom a samozrejme prírodou.
Jiří Čípa, to je až neuveriteľne skromný elitný bežec so skvelými výsledkami na top podujatiach a pristal na rozhovor v našom podcaste. Je to priam neuveriteľné, ako chlapec od Brna, denne dochádzajúci do práce ako bežný smrteľník, dokáže držať krok a hrať prím medzi profesionálnymi sponzorovanými bežcami.
Marian Priadka je na ultra scéne pomerne krátko. No i napriek tomu za pár rokov tento mimoriadny talent ukázal, čo sa v ňom skrýva a zvykli sme si u neho na skvelé časy a výsledky na pretekoch doma i v zahraničí. Jeho príbeh nebol vždy len o športe. Marian Priadka si odžil aj extrémnejšie obdobia. Mimo „normálu“ sa túlal po Čechách ako squatter, ani jeho životospráva nebola tá najzodpovednejšia. V tejto epizóde podcastu sa dozviete o tom, ako Majo vymenil jeden extrém a iný. Život na ulici za ultra trail.
Štefan Karak je v bežeckej komunite zaujímavým úkazom. Keď sa pozriete na jeho výkony, zdokumentované rekordy a plány do budúcna, asi by Vám bez prípravy nenapadlo, že behať začal vo veku 55 rokov. A v roku 2021 oslávi už 70. narodeniny, pričom jeho apetít za výkonmi sa zdá byť neutíchajúci a nevyčerpateľný.
Jason Koop pôsobí ako hlavný tréner pre ultra bežcov v CTS – Carmichael Training Systems. Vo svojej bohatej kariére počas takmer 20 rokov spolupracoval s bežcami ako napríklad Kaci Lickteig, Mike Foote, Timothy Olson, Dakota Jones, a mnohými ďalšími. Sám je aj aktívnym bežcom a na svojom konte má napríklad Badwater 135, Hardrock 100, Leadville Trail 100, Tor des Géants, Wasatch 100, Bear 100 a Western States 100. Nahrávku si môžete vypočuť v originálnom znení v anglickom jazyku ale pripravili sme pre vás aj slovenskú mutáciu.
Záver roka v našom podcaste bol spomienkový, trochu symbolizujúci zvláštny priebeh roku 2020. Korona vírus skrížil plány organizátorom a bežcom, jeho vplyv stále neutícha. A tak sa mnohí bežci pustili do realizácie vlastných projektov, FKT pokusov či iných dobrodružstiev. My sme si pre Vás vybrali príbeh Sone, Petra a Andreja. V tejto epizóde sme priniesli jeden z ich projektov – Rudná magistrála.
Ako sme už naznačili v úvode, aj na rok 2021 pre vás pripravujeme inšpiratívne témy a zaujímavých hostí. Ďakujeme Vám za vašu priazeň a prajeme nech to v roku 2021 je v spoločnosti aspoň o kúsok pozitívnejšie.
Miloš a Mišo