JIm Walmsley finišuje Project Carbon X (zdroj: Trail Runner Magazine)

Všetci ešte máme v pamäti pokus Killiana Jorneta a niekoľkých ďalších bežcov o prekonanie rekordu v behu na 24 hodín, ktorý sa konal na konci novembra 2020 v Nórsku. KJ nakoniec skončil kvôli bolesti v hrudníku po desiatich hodinách a dvadsiatich minútach, pričom v nohách mal 134,8 kilometra. Víťazom sa stal Harald Bjerke, ktorý odbehol 232,2km. Rekord Yannisa Kourosa v dĺžke 303,5 kilometra tak ostal neprekonaný.

Pre zaujímavosť dodajme, že víťazov menovec, bežec na lyžiach Espen Harald Bjerke sa stal v roku 2005 držiteľom iného rekordu – najvyššieho VO2max s neuveriteľnou hodnotou 96. V roku 2012 aj neho prekonal 18 ročný cyklista Oskar Svendsen, ktorému namerali 97,5. Hoci je používanie VO2max ako objektívnej veličiny pre výkon v ultratraile otázne, jedná sa o neuveriteľné hodnoty.

24 hodinové krúženie na ovále v nórskom mestečku Måndalen malo názov Phantasm 24, čím propagovalo cestné tenisky S/LAB Phantasm od Killianovho sponzora Salomon. A nebolo to prvýkrát, keď sa značka spojila s elitným bežcom, aby prekonaním dôležitého rekordu podporila uvedenie svojho modelu.

V roku 2017 sa Eliud Kipchoge pokúsil na okruhu v Monze prekonať magickú hranicu dvoch hodín pri maratóne v rámci akcie Breaking2. Dosiahnutý čas 2:00:25 hranicu nepokoril, no Eliudove tenisky Nike ZoomX Vaporfly 4% sa stali pojmom. Aj kvôli tomu, že boli mnohými považované za nedovolenú pomoc pri oficiálnych podujatiach.

O dva roky neskôr Eliud spolu s pacermi a laserovou čiarou pred sebou v rámci podujatia INEOS 1:59 vo Viedni pokoril dve hodiny o dvadsať sekúnd. Na nohách mal špeciálny model, z ktorého je odvodená séria Alphafly. Pokiaľ sa ako normálny smrteľník chcete zaradiť medzi bežeckú elitu, stačí na to 300 eur a hashtag #alphafly na Instagrame.

A len čo sme sa prehupli do roku 2021, médiami rezonuje nový pokus o rekord, spojený s ďalším modelom tenisiek. Značka HOKA ONE ONE ohlasuje na 23. januára Project Carbon X 2, v ktorom pôjde o prekonanie rekodu na sto kilometrov a samozrejme, propagáciu nového modelu Carbon X 2. Bežať sa bude paralelne v USA a Japonsku. Behu sa zúčastnia najznámejšie mená, sponzorované HOKA, ako napríklad Jim Walmsley (víťaz Western States 2018), Hayden Hawks (víťaz Lavaredo Ultra Trail 2018, UTMB CCC 2017) alebo Camille Herron (svetová šampiónka na 50K, 100K a 24h).

Aktuálny mužský rekord na 100K je 6:09:14 Japonca Nao Kazamiho z roku 2018, ženský rekord má hodnotu 6:33:11, dosiahntý bol Japonkou Tomoe Abe v roku 2000.

HOKA organizovala podobný event už v roku 2019, pri uvedení pôvodného modelu Carbon X. Jim Walmsley vtedy zabehol svetový rekord na 50 míľ v čase 4:50:07. Pravidlá americkej atletickej asociácie pre uznanie rekordu ale od neho vyžadovali, aby dobehol celých sto kilometrov preteku, takže zostávajúcich necelých 20 kilometrov dobehol ležérne a skončil celkovo až na štvrtom mieste. Jeho výkon vtedy pokoril svetový rekord Brucea Fordycea z roku 1983(!). Svetový rekord na 100K sa vtedy prekonať nepodarilo, víťaz Hideaki Yamauchi z Japonska s časom 6:19:54 zaostal o približne 10 minút.

HOKA ONE ONE Carbon X2 stoja cca 180 EUR a rovnako ako top trieda u Nike majú karbónovú vrstvu, ktorá má zaručiť lepší prenos energie pri odraze. Samozrejmosťou je typická predimenzovaná medzipodrážka a vysunutý segment päty, podobne ako pri Vaporfly.

Môžeme si o týchto eventoch myslieť čokoľvek, ale 23. januára sa rozhodne môžeme tešiť na zaujímavý zážitok. Prvý Project Carbon sa bežal v prirodzenom prostredí na cyklistickej trase v Sacramente. 8 bežcov, paceri a učastníci štafety 10 x 10km bežali najskôr 30-kilometrový úsek, nasledovaný deviatimi okruhmi v dĺžke 7,5km a cca 3km dobehom do cieľa. Žiaden umelý okruh, žiadne sprievodné autá a lejzre. Vtedy sme ale nemali pandémiu, takže ťažko predpokladať, aké podmienky organizátori pripravia.

Rekapitulácia Project Carbon X z roku 2019
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X