Túto naozaj útlu knihu s príznačným názvom Maraton a jiné pošetilosti som zhltol ako sa hovorí, na počkanie. Je to malá a milá brožúrka a v nej 36 krátkych príbehov. I keď po správnosti by bolo by lepšie napísať 36 fejtónov s bežeckou tematikou. A keďže fejtón je ako formát priam predurčený vyvolať silnú polemiku, na rôznych fórach k tejto knihe nájdete názory v plnom spektre. Od totálnej kritiky až po veľkú spokojnosť.

Do ktorej skupiny čitateľov sa zaradíte vy, ak sa rozhodnete po knihe siahnuť, to si nedovolím predpovedať. Avšak, vyslovím názor, že Luboš Brabec sa ako novinár svojej úlohy zhostil bezpochyby so cťou. Podľa môjho subjektívneho nározu sú fejtóny viac než výstižné a písané briskným perom. Úprimne, sám som sa v mnohých príbehoch zasmial sám na sebe. A verím, že sa to pošťastí aj vám priatelia bežci.

Vyberám námatkovo z kapitoly Zrozeni k běhu. „Minimalismus se stal módou, kterou vyznává malá, zato hlasitá skupina lidí. Zařadil se tím po bok farmářských trhů a piv s borůvkovou příchutí, jako výstřelek několika málo sezon. Běžců s trvalým a skutečně minimalistickým přístupem k běhání i životu znám jenom… minimum. Přijet k lesu autem, navléct si pětiprsťáky a vyběhnout na pěšinu totiž není minimalismus.“

A dovolím si ešte ochutnávku z kapitoly Nejgeniálnejší tréninkový plán. „Vždycky se mi v téhle souvislosti vybaví historka Billa Rodgerse, jehož po vítězství v Bostonu pozval na slavnostní večeri do Bílého domu Jimmy Carter, sám solidní běžec. Americký prezident využil chvilky s nejlepším maratoncem světa a chtěl od něj nejaké rady do tréninku. Nejvíc ho zajímalo, jak má při běhu správně dýchat. Jestli nosem, nebo ústy. Jestli se má nadechnout jednou na dva kroky, nebo dvakrát na pět kroků, nebo jak je to vlastně správně. “ A čo myslíte, aká bola odpoveď? Jednoduchá, pozrite. „A tak dal Carterovi nejkomplexnější a nejerudovanejší radu, jakou byl schopen nad sklenkou vyslovit: Just relax, Mr. President.“

Kniha nie je návodom ako ubehnúť maratón, trénovať či vybrať si správnu bežeckú obuv. Je to súbor tém a myšlienok prekladaných väčšou či menšou dávkou irónie. Smart hodinky, pivo ako iontový nápoj, minimalistická obuv, tréningové plány z internetu či podvodníci na pretekoch, to sú niektoré z nich. Ak čitateľ hodlá užiť si ju, doporučujem pristúpiť k jej textu bez predsudkov, prehnanej citlivosti na svoje bežecké slabosti a s dostatočnou mierou nadhľadu a zdravej sebareflexie. Iba tak si s kľudom jej riadky vychutná a určite sa na perách v nejednom príbehu objaví aj úsmev. Veď svoj príbeh napríklad s výberom bežeckej obuvi či zásahom niektorej z bežeckých módnych vĺn má každý z nás bežcov, ruku na srdce. Ozaj, a netrpíte náhodou aj vy syndrómom „Garminový loket„? 🙂

Ak toto kapacitne čitateľ nezvládne, mám obavu, že kniha Maraton a jiné pošetilosti ostane nepochopená. Ak áno, je to fajn spoločník a svoje miesto si v bežcovej knižnici určite zaslúži. Podľa môjho názoru sa číta omnoho lepšie a pobaví viac, ako niektoré nafufňané nasilu filozofické tituly od niektorých autorov, niekedy i bežcov zvučných mien. Kniha inak doznala aj svojho voľného pokračovania s názvom Ještě jeden maraton, k nej sa ešte s drobnou recenziou určite vrátime.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X