Štefan Karak je v bežeckej komunite zaujímavým úkazom. Keď sa pozriete na jeho výkony, zdokumentované rekordy a plány do budúcna, asi by Vám bez prípravy nenapadlo, že behať začal vo veku 55 rokov. A v budúcom roku oslávi 70. narodeniny.

Jeho prvotným impulzom, aby sa začal aktívne hýbať, bola správa od lekárov, že so športom je koniec. Štefan Karak sa zdravo zaťal, kúpil si paličky a začal neúnavne šliapať na „kopec za domom“ – na Vtáčnik. Parametre prechádzky sú zhruba 6 kilometrov stúpanie, 6 kilometrov návrat a nastúpané prevýšenie v sume 900 metrov. Na tejto trase v čase pokoril viacero aj oficiálne zdokumentovaných rekordov.

Postupne zistil, že okrem turistického pohybu by mohol skúsiť aj beh a začal sa zúčastňovať prvých behov do vrchu a ďalších podujatí. Postupne prešiel mnohými behmi, na Slovensku i v zahraničí. Štefan Karak má na svojom konte aj také podujatia ako UTMB či Leadville 100. Nie vždy to šlo hladko a jednoducho, ale pevná vôľa a odhodlanie mu určite nechýbajú.

Dnes, na prahu sedemdesiatky Štefan Karak rozhodne neskladá zbrane a plánuje ďalšie behy. Vypočujte si túto epizódu a dozviete sa oveľa viac, no najmä načerpáte mnoho pozitívnej sily. Ak by ste sa o Štefanovi chceli dozvedieť viac, v kníhkupectvách je dostupná i jeho kniha „Štefan Karak – Ako som prekonal sám seba“, ktorú môžeme vrelo doporučiť.

A na záver. Ak budete pozorne počúvať tento rozhovor, do 7. októbra 2020 môžete zaslať odpoveď na súťažnú otázku a pri troche štastia získať parádnu šiltovku s logom Štartovacia čiara. Všetky potrebné informácie a formulár pre zaslanie odpovede nájdete tu: http://startovaciaciara.sk/sutaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X