Pani Eva Škutová je predsedníčkou sekcie značenia v rámci Klubu slovenských turistov. Prirodzene teda do jej kompetencie spadá značenie turistických chodníkov, o ktorom sme sa spolu porozprávali. Netreba zabúdať, že značenie má veľký význam i pre nás, bežcov.

Značkári na Slovensku už dlhé roky odvádzajú skvelú prácu pre turistov, a samozrejme aj pre bežcov. Pomáhajú nám v orientácii v prírodnom teréne, no i pri nástupe na turistiku v uličkách obcí či miest. Zmyslom značkovania turistických chodníkov je umožniť  turistom návštevu miest pozoruhodných z hľadiska prírodných krás a zaujímavostí, ako aj z hľadiska histórie a kultúry krajiny.

Aké značky sa používajú, čo je to smerovník, smerovka, turistické informačné miesto, aký je význam farieb turistických značiek? Toto sú len niektoré z otázok, ktoré sme sa pani Škutovej spýtali. Veríme, že i napriek vašim vedomostiam je stále veľa zaujímavého, čo sa o značení môžete dozvedieť.

Držíme značkárom z KST palce pri ich záslužnej činnosti. Veď značkovanie turistických chodníkov je u nás na takej úrovni, že nám ho okrem susedov spoza rieky Moravy môžu turisti vo svete len závidieť.

Pokiaľ vás táto téma zaujala, veľa ďalších zaujímavých informácií nájdete v publikácii Pohľad do dejín značenia turistických chodníkov na území Slovenska (pdf).

Comments (1)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X