Je tu koniec roka 2018, čoskoro vystrelia šampusy a Vaše bežecké kroky odštartujú ďalší športový rok. Pre podcast Štartovacia čiara je to čas, kedy sa môžeme pozrieť späť a zaspomínať si na naše prvé podcastové kroky.

Zrod Štartovacej čiary

Kde bolo tam bolo, v posledný deň februára 2018 sme s Milošom sedeli vo vlaku z Prahy, kde sme sa stretli na konferencii. Počas diskusie o tom, kto aké počúva podcasty z nás takmer simultánne vypadlo osudové: „A prečo by sme taký podcast nemohli robiť aj my?”

Od tohoto dňa po uverejnenie prvého podcastu prešli takmer 3 mesiace. Dôvodov bolo viacero, napríklad hľadanie názvu nášho podcastu, diskusie okolo loga, hostí a spôsobu vedenia diskusie v podcaste či výber vybavenia pre nahrávanie. K tomu treba pripočítať fakt, že obaja chodíme do práce, beháme a venujeme sa rodine či priateľom.

Pre zaujímavosť, názov Štartovacia čiara a logo, tie sú z hlavy Miloša, ktorý taktiež zabezpečil aj dohodu s HubHub coworkingom, kde sme nahrali všetky doterajšie epizódy. Po relatívne rýchlej diskusii sme sa zhodli a zadovážili nahrávacie náradíčko. Ak by ste chceli vedieť akú techniku používame, tu sú kľúčové komponenty. Mikrofóny, tu sme ľahko podľahli pokušeniu legendárneho dynamického mikrofónu Shure SM58. Ako stojan pre mikrofóny, ktorý sa jednak ľahko montuje ale i celkom slušne ovláda sme zvolili Rode PSA1. Ako nahrávacie zariadenie sme zvolili super mašinku Zoom H6 a zvuk potom editujeme v aplikácii Audacity. Doba dnes praje konšpirácii, tak len pre istotu – všetko sme kúpili za svoje vydreté a zdanené peniaze.

Hostia v podcaste

Čo sa týka hostí, ako číslo jedna sme vybrali Martina Urbaníka, organizátora Štefánik trailu. Bola to dobrá voľba, lebo to je človek, ktorý by podcast urozprával aj sám. Veľmi nám pomohol prekonať našu úvodnú trému a neohrozene drží rekord v dĺžke epizódy. Veď nám aj niektorí z Vás dali zabrať, že či sme normálni a kto to má take dlhé počúvať.

Po Martinovi sme strihli jeden osvetový podcast, kde vysvetľujeme prečo, ako, kedy a kde podcast počúvať. A všetko nasvedčuje tomu, že mnohí to zobrali. Podľa čísel máme pocit, že na formát podcastu reaguje minimálne v prípade Štartovacej čiary čoraz viac ľudí, čo nás teší.

Ako tretí pán na holenie prišiel Jozef Pukalovič, ktorý rozpráva o nemenej rád ako Martin Urbaník. Joža sa nám v heroickom výkone podarilo udržať pod dve hodiny. Ale bola to super diskusia a dozvedeli sme sa mnoho zaujímavého zo zákulisia Bratislavského maratónu i ďalších podujatí.

Štvrtým hosťom bol Ľubomír Okruhlica. Ja som vtedy v hroznom nečase uviazol v zápche aj s technikou. Prišiel som neskoro a to nám ešte Ľubo oznámil, že máme limitovaný čas, lebo ide sledovať zápas aktuálne bežiacich MS vo futbale. Bol to stress, ktorý sme si vyrobili sami, ale dali sme to a táto epizóda je zatiaľ najpočúvanejšou.

Po piatej episode, ktorú sme vypustili vonku v polke júla, nastala odmlka. Úprimne, bola dlhšia, ako by sme ju radi chceli mať. Ale prebrali nás hlasy poslucháčov, ktorí sa jednak dožadovali nových epizód a jednak tu boli i obavy kamarátov, že či sme to náhodou nezavesili na klinec. Nie, nezavesili, a do konca roka sme vyprodukovali ešte štyri epizódy.

Prvým hosťom po odmlke bol Viliam Bendík, s ktorým sme zviedli ďalšiu plodnú debatu. O behu, prírode, živote mimo korporácie a aj silnom odkaze filmu Kroky na hrane, ktorý je silným počinom chalanov z ultra bežeckej komunity.

Keď hovoríme o filme Kroky na hrane, zavítal ku nám ako ďalší hosť jeden zo spomínaných bežcov. Náš kamarat Marian Kamendy, ktorý tvoril bežeckú dvojicu vo filme s Martinom Urbaníkom. Marian je systematický človek a porozprávali sme sa v dobrej atmosfére o tréningu a zaujímavých podujatiach, kde Marian dosahuje skvelé výsledky.

Po Marianovi sme privítali v podcaste prvú ženu, konečne! Porozprávali sme sa s profesionálnou bežeckou trénerkou Romanou Komarňanskou. Samozrejme primárne o behu a tréningu, kde sme sa snažili, aby sin a svoje prišli začiatočníci i pokročilí bežci.

Rok sme ukončili s výraznou postavou slovenského utra trailu a diaľkoplazov – prišiel ku nám Slavo Glesk. Kto Slava pozná, vie, že to bolo na veselšiu nôtu. Ale cabaret to nebol, nebojte sa, ak Vás zaujíma niektorý zo Slavových projektov, určite si podcast vypočujte. 

V roku 2019 budeme pokračovať, na rane máme už dnes niekoľko zaujímavých hostí. Nevzdávame sa teda nášho zámeru prinášať Vám inšpiratívne príbehy z prostredia behu, tréningu, podujatí. Okrem toho pripravujeme niekoľko noviniek, kde ale nechceme predbiehať, dame Vám vedieť po Novom roku.

Priatelia, ďakujeme Vám za Vašu priazeň počas roku 2018. Rastúci počet poslucháčov je pre nás motiváciou, ale aj záväzkom. Sme vďační za konštruktívnu kritiku a oceníme aj Vaše námety na témy a hostí. Kľudne nám píšte cez kontaktný formulár na stránke, cez Facebook či Instagram.

Prajeme Vám, aby 1.1.2019 bola Vaša úspešná štartovacia čiara do aktivít, ktorým sa budete venovať!

Miloš a Mišo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X