Scott Jurek, legenda ultra trailu, víťaz mnohých prestížnych pretekov, vegán, ambasádor behu a zdravej výživy, motivačný spíker. Mohol by som pokračovať vo výpočte charaketistík cez pol strany. Príbeh vzostupu Scotta Jureka, jeho rokov na výslní aj pohľad na jeho neľahký sukromny život ste už možno čítali. Útlu, no skvelú knihu Eat and Run (Jedz a behaj). Scott medzitým ukončil aktívnu bežeckú kariéru – na mysli mám tú vrcholovú. A tu niekde začína dej jeho druhej knihy, ktorá vyšla v tomto roku pod názvom North (Na sever).

Scott príbeh začína krátkou epizódou z jeho výletu s manželkou Jenny na pár dní po trase Pacific Crest Trailu. V spomienkach sa vracia na krátko ku aktívnej kariére a podstate svojej bežeckej existencie. Jenny následne popisuje reminiscenciu na jeho posledné preteky. Nitky sa spájajú a dostávame sa ku novým výzvam. Scott blúdi vo vlastnej hlave a hľadá po ukončení kariéry motiváciu, zmysel ďalších výkonov, svoju novú cestu. Tou sa stáva idea prechodu Appalachian Trailu a prekonanie najrýchlejšieho času (FKT, Fastest Known Time).

Appalachian Trail, to je zaujímavá nakladačka. Pohorie sa tiahne v línii s východným pobrežím USA. Na juhu trail začína na Springer Mountain v štáte Georgia a pokračuje cez štáty Severná Karolína, Tennessee, Virginia, Západná Virginia, Maryland, Pennsylvania, New Jersey, New York, Connecticut, Massachusetts, Vermont, New Hampshire a končí na hore Mount Katahdin v štáte Maine. Jeho dĺžka je takmer 2200 míľ, pre našinca okolo 3500 kilometrov.

Kniha pokračuje popisom príprav. Zaujímavé sú slová o tom, že Scott takmer úplne vypustil tréning. Vraj, telo si pamätá. Pre oboch je to nová cesta, Scott síce prekonal mnoho prekážok v tažkých behoch. Tie však vždy dokončil v priebehu jedného či dvoch dní. Čo to však znamená pri prekonaní rekordu ubehnúť denne 50 a viac míľ počas takmer 7 týždňov? Pre Jenny je novinkou starať sa 24 hodín denne o logistiku, varenie, pranie a navigáciu. Sama má z toho strach, ako sa s tým vysporiada? V neposlednom rade sa nesie knihou aj nitka príbehu Scotta a Jenny ako manželom, ktorí sa zatiaľ neúspešne snažia o splodenie potomka. Je Appalachian Trail ich útekom od posledného potratu, ku ktorému došlo len krátko pred jeho zahájením, alebo môže byť Appalachian Trail momentom pre nový štart?

Nebudem Vás zaťažovať výpočtom scén z knihy. Skôr by som Vám rád popísal, prečo je podľa mňa skvelým zážitkom prečítať si ju a každý fanúšik behu či milovník prírody si príde na svoje.

V prvom rade, kniha priam srší motiváciou k prekonávaniu prekážok. Scott čelí zraneniu, nedôvere až posmechu gaučových odborníkov na internete a dokonca i v teréne, sám bojuje v niektorých momentoch so zmyslom toho čo robí, počas vypätých momentov musí emocionálnym výkyvom odolať aj vzťah s Jenny. Každý čitateľ sa v niektorej z kapitol určite nájde a v tažkej chvíli si potom spomenie na príbeh Scotta.

Scott sa s útrapami nemusel vyrovnávať sám, na pomoc v rôznom čase prišlo niekoľko priateľov. Stretneme sa s postavou starého vlka Davida Hortona, určite každého zaujíma interakcia s Karlom Meltzerom, „Rýchlokozou“ a súperom Scotta počas súťažných rokov. Súčasťou príbehu je aj fotograf Luis Escobar, ktorý sa zúčastnil dobrodružstva v Copper Canyons, o ktorom sa dočítate v knihe Born to Run (Zrodení k behu). Najmä v záverečnej časti bola podpora priateľov pre dokončenie cesty a prekonanie rekordu kritická.

Poviete si, no, super zážitok to musí byť, čítať, ako niekto 7 týždňov beží lesmi východu USA. Tu vstupuje do hry zaujímavé spracovanie deja a to, čo pridáva knihe to správne korenie. Okrem rozprávania v prvej osobe od Scotta je kniha pretkaná kapitolami, ktoré napísala Jenny. Tá dáva príbehu niekoľko ďalších rozmerov. Jej vlastný emocionálny pohľad na vypäté situácie. Jej očami vidíme perspektívu celej logistiky a spolunažívania s priateľmi, ktorí prišli podporiť Scotta, nie s každým to ide jednoducho. Svoju daň Scott a Jenny platia aj kvôli popularite, najmä keď aj o tom najmenšie súkromie ich oberajú bežci, ktorí si chcú kúsok trailu prebehnúť so svojim idolom. A nadôvažok, na Appalachian traile sa pohybuje aj mnoho individuí s nie najčistejšími úmyslami, takže sa Jenny nevyhne ani nepríjemným až zastrašujúcim situáciam.

Rekord sa Scottovi podarilo prekonať o nie o niečo viac ako 3 hodiny. Odvtedy už ho prekonali ďalší, Scott dokonca pri jednom prekonaní asistoval Karlovi Meltzerovi. Ak by Vás toto malo odradiť od kúpy knihy, triafate vedľa, v tomto jej hodnota ukrytá nie je. Zážitok a odkaz, ktoré kniha prináša rozhodne stoja za malú investíciu. North je v porovnaní s príbehom Eat and Run knihou, ktorú napísal vyzretý človek a bežec, hľadajúci svoju ďalšiu cestu.

V anglickom jazyku knihu North napríklad v kníhkupectve Martinus, dostupné je už aj české vydanie pod názvom „Na sever“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X