Kto je Eric Orton?

Asi každý, kto sa dostal k behu, pozná bežeckú “bibliu” Zrodení k behu (Born To Run) od autora Christophera McDougalla. Jej nosný príbeh sa odohráva okolo tajuplného kmeňa Tarahumarov v Mexiku, ich priam nadprirodzených bežeckých schopností a kulminuje pretekmi v Copper Canyon. Svoje bežecké sily si tu s indiánmi zmeral napríklad aj vtedy vo vrcholnej forme žiariaci Scott Jurek, ale i samotný Christopher McDougall, ktorý pricestoval aj so svojim trénerom, ktorý ho na 50 míľový beh pripravoval.

Tým trénerom bol práve Eric Orton, autor knihy The Cool Impossible, ktorú si dnes predstavíme. Kniha môže byť pre Vás inšpiráciou a ponaučením vo viacerých smeroch, ja sa pokúsim zhrnúť, čo všetko sa z nej dozviete. Vyšla síce ešte v roku 2012, ale našincovi vdaka tomu, že ešte nevyšla v slovenskom či českom preklade mohla ľahko uniknúť.

Kniha, ako inak, začína predslovom, ktorého autorom nie je nikto iný ako Christopher McDougall. Po ňom sa dostáva k slovu samotný autor, ktorý predstavuje svoj príbeh bývalého športovca, hráča amerického futbalu. Eric sa najskôr usadil v Denveri, na úpätí Skalistých hôr, aby začal svoju kariéru ako tréner. Ako tvrdí, bol jedným z prvých triatlonových ténerov a jeho skupina triatlonistov a bežcov sa čoskoro rozrástla. Následne sa Eric s manželkou z rodinných dôvodov sťahujú do Wyomingu, do nádherného prostredia národného parku Grand Teton. Rovnako ako Chris McDougall v predslove, aj Eric sa svojim pohľadom dotkne skúsenosti s indiánskym kmeňom Tarahumarov a behom Copper Canyon.

Ďalej nasleduje samotné jadro knihy a to je koncipované na knihu o bežeckom tréningu pomerne netradične, avšak pútavo. Ak Vás okrem kníh o bežeckom tréningu lákajú aj príbehy z hôr, táto kniha prináša prakticky oboje. Ako je to možné? Autor totiž knihu koncipuje ako imaginárny príbeh bežca, ktorý za nim pricestoval na týždenných bežecký pobyt a každým dňom ohhaľuje novú kapitolu tréningu.

Athleticism is awareness

Hlavným motívom, okolo ktorej autor rozvíja svoju bežeckú teóriu je Athleticism is awareness, tj. vo voľnom preklade niečo ako Šport je uvedomenie. Uvedomenie o forme a technike, o správne vynaloženom úsilí a na prvom mieste uvedomenie o našich myšlienkových pochodoch.

A presne týchto trom oblastiam sa Eric v rámci tréningu v knihe venuje. Naučí Vás, ako držať telo pri behu, ako správne našľapovať a celkovo, ako pracovať s celým telesným aparátom pri behu. Toto všetko samozrejme nie je možné bez správneho tréningu a kniha aj v obrazovej forme prináša návod na nácvik bežeckej techniky a techník posilňovania nielen nôh, ale celého tela.

Následne autor prináša metódy na otestovanie svojej výkonnosti. Na základe ich výsledkov prináša detailný individuálny tréningový plan, ktorý môže uplatniť začiatočník aj pokročilý. Jeho cieľom je rozvoj sily, rýchlosti a vytrvalosti, v dlhodobo udržateľnej forme, aby Vám beh prinášal radosť čo najdlhšie.

Autor sa venuje i strave, vo všeobecnej rovine, ako sám hovorí, ide o no-nonsense (teda nie nezmyselnú) výživu. Očakávajte teda rady niekde v strednom názorovom prude, ktoré dokáže uplatniť prakticky každý.

Dosiahni svoje „Cool Impossible“

Nadôvažok v knihe najdete dôležité riadky o tom, ako sa namotivovať do tréningových jednotiek, k behu samotnému, ako si užívať bežecké kroky, jednoducho ako dosiahnuť to, čo hlása kniha vo svojom názve – The Cool Impossible. Čo je Cool, to azda netreba ani prekladať, o tom, že nič nie je nemožné, počúvame snáď denne.

Skúste teda nájsť možno i s touto knihou spôsob, ako dosiahnuť svoj lákavý cieľ, ktorý Vám dnes možno pride ako nedosiahnuteľný. Či už je to Vašich prvých 5 kilometrov, výstup na najvyšší kopec vo Vašom kraji, ubehnutie vzdialenosti maratónu alebo zdolanie napríklad Mt. Blancu.

Kniha podľa mojej vedomosti v slovenskom jazyku zatiaľ nevyšla, najdete ju v anličtine. Moje vydanie v mäkkej väzbe má 252 strán nabitých informáciami. Nakoľko sme v modernej dobe, ku knihe na Youtube kanáli autora najdete ilustračné videá a na stránke http://www.runningwitheric.com/ aj ďalšie zaujímavé informácie. Knihu hľadajte na webe, ja som svoj kúsok kúpil cez Amazon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X