Jedného dňa sa nám zjavil v mailboxe tip na hosťa, Lukáša Franka, ktorý prebehol maratón v Antarktíde. Slovo dalo slovo a s Lukášom sme sa stretli, abz sme vám sprostredkovali jeho zážitky. Predsa len, maratón v takomto prostredí sa nebehá každý deň a je to príjemné informačné osvieženie. Ak ste našim poslucháčom už dlhšiu dobu, opačný extrém voči chladu sme tu už mali. Presne pred 3 rokmi v marci roku 2020 sme vydali epizódu s Evou Corvest o jej púštnom dobrodružstve na Marathon Des Sables.

Maratón v Antarktíde nebol ani zďaleka prvým bežeckým počinom Lukášas Franka. Má za sebou už niekoľko kratších bežeckých podujatí a do dneška 19 polmaratónskych zárezov. V kolónke maratóny mu okrem toho v ľadovej Antarktíde svieti ešte jeden, Berlínsky, z roku 2014. Tomu sme sa samozejme tiež nevyhli, keďže je to podujatie naozaj vysokej svetovej úrovne, kde pravidelne padajú rekordy. Aj v 2014tom tu padol rekord – svetový. Dá sa s istou mierou nadsadenia konštatovať, že na ktorom maratóne sa Lukáš Franko zjavil, tam padol svetový rekord. Pretože ten padol aj počas jeho účasti na Antarctic Ice Marathon v decembri 2022. Uvidíme, či sa také niečo prihodí aj na ďalších maratónoch, kam sa Lukáš chystá.

Keďže maratón v Antarktíde je pre našinca stále i v dnešnej globálnej dobe pomerne nevšedná vec, zaujímali sme sa naozaj o kadečo. Prešli sme si prípravu, logistiku, oblečenie, stravu… snáď všetko až po veľkú a malú potrebu a sprchovanie v arktických podmienkach. Predstavte si niečo takmer na spôsob vesmírnej stanice, akurát s pôsobením gravitácie. A ak si to chcete predstaviť čo najživšie, pustite si naše rozprávanie, má vysoký predpoklad exoticky podráždiť bežecké chuťové poháriky.

Niekoľko zaujímavých linkov:

Antarctic Ice Marathon
Lukáš Franko – Instagram
Rich Roll – Podcast s Mike Wardianom (bývalý držiteľ rekordu antarktického maratónu)

Comments (1)
  1. Díky za další fajn díl. Když Lukáš nestihne Košice, může běžet v září maraton u nás v Ostravě. Taky 100. ročník ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X