Našim hosťom v tejto epizóde bola pani prof. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD, samostatná vedecká pracovníčka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Ako už rozsiahle predstavenie napovedá, neviedli sme bežnú bežeckú diskusiu. Na pohyb a pohybovú aktivitu sme sa totiž pozerali z trochu iného uhla, ako ste v našom podcaste zvyknutí.

Na rovinu, z našej strany to bol tažký výstup. Ako laici sme v otázkach našľapovali jemne na špičku. Jednak sme sa pohybovali v neznámom území a zároveň sme aj pre vás chceli udržať rámec rozhovoru v zrozumiteľnej rovine. Tu musíme jednoznačne potvrdiť, že pani profesorka Barbara Ukropcová sa ukázala ako vynikajúci partner do diskusie a citlivo nás previedla témami, ktorým sa vo svojom výskume venuje.

Venovali sme sa športu a pohybu jeho priaznivým vplyvom na mentálne zdravie. Pohyb dokáže blahodárne pôsobiť na mnohé duševné ochorenia a je samozrejme aj ideálnou prevenciou. Nemohli sme prirodzene vynechať ani fungovanie metabolizmu počas pohybovej aktivity a to, ako sa náš metabolický aparát počas pohybu formuje. Okrem širokého aparátu cudzích pojmov sme dospeli napríklad aj ku „dekriminalizácii“ laktátu, ktorý sme doteraz považovali za pôvodcu našej svalovice. Pani profesorka nám vysvetlila, že práve naopak, laktát má mnoho pozitív.

Počúvajte pozorne a veríme, že i táto téma môže byť pre vás zaujímavá. Preto sme sa ju rozhodli do nášho repertoáru zaradiť. Prajeme príjemné a najmä poučné počúvanie, ktoré opäť rozšíri naše obzory.

Barbara Ukropcová – profil na stránkach SAV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X