Memoriál Jozefa Psotku v bežeckom kalendári zanecháva v čase už naozaj úctyhodnú a určite nezmazateľnú stopu. Bežci v tomto roku na trať „Psotkáča“ v Tatrách vybehnú už po 37. krát v histórii. My sme sa v tejto epizóde porozprávali s Vladom Launerom, teda zo zástupcom generácie, ktorá podujatie založila a s Martinom Sekérom a Braňom Hincom, ktorí sú aktuálne ako organizátori pokračovateľmi tejto krásnej tradície.

Memoriál Jozefa Psotku je venovaný pamiatke slovenských horolezcov – obetiam Mount Everestu. Spojený je s menom Jozefa „Juzeka“ Psotku, ktorý spolu s Ang Ritom a Zolom Demjánom po prelezení južného piliera vystúpil 15.10.1984 na vrchol Mount Everestu. Pri zostupe však zahynul a jeho odkaz sa stal námetom pre organizáciu horského behu v Tatrách.

Podujatie počas dlhých rokov jeho existencie prešlo mnohými zmenami. Prirodzenými a vynútenými, ktoré súvisia s tým, ako sa spoločnosť okolo nás a podmienky v čase vyvýjajú. Na trati svoje stopy nezmazateľne zanechalo mnoho skvelých bežcov a s novou silou v organizačnom výbore sa tento príbeh rozhodne nekončí.

Premenami v čase prešla trať či miesto štartu. Zmenili sa tváre, prichádzajú nové nádeje, matadori už majú svoje miesta na piedestáloch histórie natrvalo zapísané. Ostáva však odkaz tohoto podujatia, že dôležitý je náš vzťah k prírode, k horám a ich kráse. Správajme sa k nim teda s úctou a v neposlednom rade i zodpovedne, keďže línia medzi potešením a neštastím je vždy tenká a nevyspytateľná.

Memoriál Jozefa Psotku – web
Príbeh Jozefa Psotku vo filme Pavla Barabáša: Everest – Juzek Psotka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X