Až z Prahy za nami pricestoval náš ďalší hosť, Roman Sopka. Roman má za sebou toho v relatívne krátkej dobe toho naozaj dosť. Je to bežec, organizátor, nadšený propagátor, aktívny člen bežeckej „crew“ a v neposlednom rade zástupca slovenských bežcov v organizácii ITRA – International Trail Running Association.

V podcaste sme prebrali Romanove športové začiatky, ktoré on sám viaže na lásku k horám, prírode a aktívnemu pohybu. Zaviedol nás do vysokoškolských čias a jeho prvých pretekov až sme sa postupne dostali ku trailu, ultra trailu, spoluorganizácii behu Poludnica Run.

Zaujímavou časťou rozhovoru je pasáž o tom, ako Roman a ďalších chalani spoznali eliťáka Haydena Hawksa a čo stálo za jeho príchodom na Slovensko, kde si zabehol už spomínaný Poludnica Run. Ak si spomeniete, meno Hayden Hawks už v našom podcaste padlo. Pripravoval ako tréner nášho kamaráta Mariana Kamendyho.

Nesmieme opomenúť ani skúsenosť Romana s „crewingom“, teda doprevádzaním bežca a jeho servisovaním počas športového podujatia. Ako rozvrhnúť stratégiu preteku, stravu, pitie, oblečenie, byť oporou bežca, pripravený aj na krízovú situáciu.

Nosnou časťou rozhovoru samozrejme bola ITRA, kde Roman Sopka zastupuje slovenských bežcov. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých informácií, veríme, že zaujmú aj Vás. Čo vlastne ITRA je a čo robí. Ako je napojená na IAAF a či trail, ultra trail jedného dňa bude súčasťou programu Olympijských hier. Ako ITRA klasifikuje preteky, čo je to performance index bežca. Toto a oveľa viac nám Roman Sopka ozrejmil zhruba jeden a pol hodinke nášho rozhovoru.

Zdroje spomenuté v podcaste:
Organizácia ITRA
ITRA Slovensko Instagram
Mailový kontakt na Romana: roman.sopka@itra.run alebo nr.runners.svk@itra.run

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X