Born To Run, Stvorení pre beh, Zrozeni k běhu. Biblia bežca, ktorú predpokladám nie je potrebné bližšie predstavovať. Jej autor Christopher McDougall má však na konte aj ďalšie zaujímavé tituly. Možno poznáte titul Stvorení pre hrdinstvo (Natural Born Heroes), zaujímavú retrospektívu do čias domáceho odboja na ostrove Kréta počas druhej svetovej vojny, kde samozrejme aspekt behu, pohybu v horách, fyzickej zdatnosti a hrdinstva hrá podstatnú úlohu. McDougallov štýl písania je veľmi špecifický. Dej sa nesie vpred ako jasná línia, citlivo popretkávaná nitkami sprievodných príbehov. Niekedy je súvislosť zrejmá, niekedy čitateľ and významom prepojení muse trochu pouvažovať. Nechýbajú historické reálie, miestopisné pasáže, osobné príbehy či výsledky výskumov.

Dnes sa pozrieme na zatiaľ posledné dielo, s názvom Running With Sherman. Priznám sa, knihu som nečítal, vypočul som si ju ako audioknihu. Aby som bol úlne úprimný, mal som ju v aplikácii hodnú dobu, kým som sa od jej zakúpenia dostal ku vypočutiu. Nejako mi neliezlo do hlavy, že prečo počúvať k knihu, kde hlavným hrdinom je somár (zviera, len pre istotu). Na jednej strane som tušil, že Christopher McDougall by po predchádzajúcich skúsenostiach nedal vonku len tak niečo, ale pravdupovediac, stále mi tam neštimoval ten zvierací hlavný hrdina.

Ale, a tu začnem od konca, po vypočutí knihy som bol veľmi milo prekvapený a knihu som si nakoniec výborne užil. Mnohému som sa v rámci vedomostnej roviny priučil, nasal mnoho zaujímavých informácií a hlavne príbeh, ten je chytľavý a silný. Prevedie čitateľa cestou, ktorou sa Christopher McDougall dostal ku farmárčeniu a ako sa v tomto životnom štýle etabloval. Ako sa dostal ku polomŕtvemu somárovi a vypiplal z neho somára závodného. Pýtate sa sami seba, závodný somár? Áno, v USA, teda primárne v štáte Colorado vznikol a pretrváva fenomén organizácie behov so somárom. Bežec a somár, obťažkaný základným výstrojom baníka zdolávajú spoločne náročnú horskú trať. No, a ak poznáte známe ultra podujatie Leadville 100, vedzte, že práve v Leadville sa taktiež uskutočnuje už dlhé desaťročia podujatie, v ktorom bok po boku súperia dvojice zložené z bežca a somára. Nech sa páči tu je malá ukážka z dielne Salomon TV, kde Salomon na tento beh angažoval svojich dvoch špičkových bežcov. Max King a Ryan Sandes sa zúčastnili tohoto netradičného behu:

V hnihe Running With Sherman sa odvíja mnoho príbehov, dozviete sa napríklad o komunite Amišov a ich bežeckých schopnostiach, hoci výzorom pripomínajú národ ustrnutý v čase, keď ich predkovia pricestovali do Ameriky. Príbeh je plný dramatických zvratov, citlivých pasáží spojených so svetom zvierat v súžití s človekom, zranení, pádov i vzostupov. Dej sa odvíja plynule a odbočky svelo doplňujú celkový obraz.

Knihu Running With Sherman pre spestrenie a rozšírenie obzorov jednoznačne doporučujem. Zatiaľ neevidujem slovenský či český preklad, ale verím, že i toho sa dočkáme. Knihu v tlačenej verzii, či audio verzii nájdete aj v kníhkupectve Martinus.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X