Moja cesta ku knihe

Toto je, teda, o pár riadkov nižšie bude drobná recenzia, či doporučenie zaujímavej knihy – Can´t Hurt Me. Len mi nedá spomenúť, ako som sa k nej dostal. Počúvam podcasty. No, a keď to časovo vyjde, aj sem tam nejaký s Milošom sami vyprodukujeme. Tak som pred nejakým časom počúval nášho podcastového obľúbenca Richa Rolla (možno ho poznáte ako autora knihy Finding Ultra) a ten mal ako hosťa maníka menom David Goggins. Nepoznáte? Rozhodne doporučujem spoznať.

David Goggins v podcaste celom slušne nakladal, sprosté amerikánske slovo na F padlo v rozhovore toľkokrát, že túto početnosť zvyknem označovať ako „toľko rožkov si v živote nezjedol, koľkokrát to povedal“. Úplne mi to celé až tak nerezalo, ale asi hlavne kvôli tomu, že David Goggins slušnú časť života prežil v armáde. To úplne nemusím.

Ale stále tam bolo niečo, čo mi hovorilo, že tú knihu, čo akurát vydal a ku ktorej robili s Richom Rollom podcast, by som si mohol zaradiť do poradovníka. Zašiel som o krok ďalej a rovno som si ju kúpil ako audioknihu, lebo na audio vydanie boli super recenzie. O tom prečo, dozviete sa o máličko neskôr.

Can´t Hurt Me

Can´t Hurt Me. Tak sa kniha volá v originále. Voľným štýlom, bez garancie, v preklade niečo ako „Mne neublížiš“. Z názvu ide tvrďárina evidentne najavo a nášup začína okamžite. Úvod tvorí detstvo a nie je to prechádzka ružovou záhradou.  Príbeh despotického otca, dá sa povedať nesvojprávnej matky, útek, život v gete, problémy v škole. Taký dobrý základ stať sa buď mega grázlom a skončiť v San Quentine. Alebo, stať sa fakt tvrdým človekom na úrovni Barbara Conana.

Druhé sa prihodilo Davidovi. Vzoprel sa osudu, chytil sa šance a napredoval. I keď mnohé pokusy mu nevyšli na prvýkrát, vždy sa vrátil späť, poučený, múdrejší, pripravený a silnejší. Presne v znení hesla „Can´t Hurt Me“.

Nasledovalo niekoľko anabáz v tých najtvrdších jednotkách americkej armády. Ak ste v tom zbehlí, budete si asi krochkať. Ja som túto časť príbehu prešiel len s cieľom pochopiť motiváciu, myšlienkové pochody a pramene Davidovej nezlomnosti.

Hora svalov v behu

Pre bežca svitne k lepšiemu v kapitolách o behu. A keďže David Goggins nie je žiadne Béčko, rovno ultrabehu. V určitom období života sa rozhodol pomáhať svojimi výkonmi vojnovým veteránom. A tak prakticky z nuly na stovku sa bez predchádzajúcich skúseností príhlásil na šupu rovno na Badwater Ultramarathon. Pretek v americkom Údolí smrti (Death Valley), s dĺžkou 217 kilometrov, v pekelnom teple, so štartom 85 metrov pod úrovňou hladiny mora a cieľom vo výške 2548 metrov nad morom.

Jasné je, že jeho prihášku nechceli organizátori akceptovať. Ale… „Can´t Hurt Me“. David zabojoval a dokázal, že by to mohol dať. Mimochodom, časť s prvým „kvalifikačným“ ultrabehom, kde mal David ukázať, že na Badwateri neumrie, to je silná káva. To si pošmakujete.

Tak sa teda v roku 2006 stretol na Badwateri s legendou Scottom Jurekom, ktorý prišiel obhájiť minuloročné prvenstvo. Skoro z toho bola senzácia a Scott takmer prehral s neznámym Akosom Konyom z Maďarska. A čo začiatočník, takmer 100 kilogramov vážiaca hora svalov, David Goggins? Skončil na neuveriteľnom piatom mieste. A to na štart nastúpil s nedoliečenými zlomeninami a nulovými skúsenosťami ako ultrabežecký zelenáč.  Toto je ďalšia časť, na ktorú sa môžete v príbehu fakt tešiť.

Sila vôle v najťažsom boji

Ďalej príbeh pokračuje zdravotnými problémami. Keď som to počúval, tak som už šiel úplne do kolien. Celý príbeh v predchádzajúcich riadkoch absolvoval s vrodenou a nie triviálnou vadou na srdci. Absolvoval niekoľko operáciíí a samozrejme… pokračoval ďalej. Napríklad v úsilí prekonať rekord v počte zhybov na hrazde za 24 hodín. Nešlo to opäť ľahko, ale, znovu to po niekoľkých neúspešných pokusoch klaplo.

Na konci ma dostalo to, že Davida neskôr po tom všetkom takmer zabila zdanlivo triviálna vec. Doktori premerali všetky hodnoty a nič nenašli. David už ani nedokázal pre vyčerpanie vstať z postele. Lúčil sa so životom.

Nezlomný David hľadal a našiel riešenie. Úplne obyčajný strečing mu zachránil život. Totiž, jeho svalstvo bolo za tie roky driny tak nabité, že tlačilo enermne na cievy a kapiláry. Tým pádom nedokázal jeho cievny systém zásobiť telo kyslíkom. Hodiny a hodiny denne. Pán „Can´t Hurt Me“ sa vysekal i z tejto šlamastiky.

(Ne)mudrovačky na záver

Záverom, nebudem sa hrať na múdreho a súkať ponaučenia, ktoré kniha prináša. Každý si v nej nájde to svoje. Silné športové výkony, psychickú silu, nezlomnosť, systematickosť, analýzu neúspechu, silu vôle. Čo ma teší je fakt, že mnohé oblasti a témy, ktoré David v knihe popisuje, nájdete i v našom podcaste a budeme v tom pokračovať. Strečing, joga, tréning ultra behu, silový tréning, psychická odolnosť, fyzioterapia, motivácia a ďalšie. A budeme v našej nastolenej ceste s Milošom pokračovať aj ďalej.

Aby som nezabudol. Prečo audiokniha? Lebo úprimne, počul som už audiokníh kopec. Táto je spracovaná fantasticky. Pomedzi kapitoly je totiž reč rozprávača pretkaná akoby podcastom. Teda rozprávač sa s Davidom bavia o obsahu, ktorý odznel. A to dáva audioknihe ešte väčšiu autenticitu, dynamiku a zosilňuje príbeh silný ako skala. Pevne verím, že kniha si zaslúži pozornosť bežca, no i nebežca. Prajem príjemné čítanie, alebo počúvanie.

Rich Roll – podcast s Davidom Gogginsom
Can´t Hurt Me – Audible (audiokniha)
Can´t Hurt Me – Amazon.co.uk (tlačená kniha)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X