Máme tu ďalšie ultra čítanie, knihu už známeho autora, Adharananda Finna, ktorá sa na pultoch objavila v máji 2019. Na našom blogu sme už priniesli recenziu jeho titulu Running With The Kenyans, v ktorej sa autor snažil nájsť tajomnú formulku úspechov keňských bežcov. Ako už napovedá názov dnes predstaveného titulu The Rise of the Ultra Runners, vydáme sa do sveta ultra behu a signifikantnému nárastu jeho popularity.

Adharanand Finn sa držal pri písaní knihy svojho osvedčeného modelu. Namiesto teoretizovania a prázdneho dumania nad nesmrteľnosťou chrústa v kresle, si autor toho chrústa vzal do rúk a začal ho pitvať. Samozrejme v prenesenom význame. V rétorike bežca, autori si obul tenisky a zakusol sa do sveta ultra behu vo vlastnom náleve potu a krvi.

Kniha má z môjho pohľadu dobre vystavanú koncepciu a príjemne plynie. Zápletka je zdanlivo jednoduchá, dostať sa na preteky UTMB, svetový sviatok ultra trailu, a zažiť ho na vlastnej koži. Samozrejme, hlbším zmyslom je dostať sa do prostredia ultra komunity, a pochopiť, o čo sa tu vlastne jedná.

Ako som uviedol, dej sa pekne posúva v čase a dokáže aj neznalému podať veľmi dobrý obraz o problematike. Autor postupne preniká do tajov ultra behu, či už je to tréning, zranenia, význam logistiky a vybavenia bežca na trati alebo mentalita ultra bežca. Autor sa cez úvodné skúsenosti posúva kvalifikačnými pretekmi, kde zbiera súsenosti a potrebné UTMB body. Na vlastnej koži zažíva krásy i utrpenia tohoto športu, na vlastných chybách sa posúva vpred. V jeho rozprávaní sa napríklad dostaneme na Comrades Marathon v Juhoafrickej republike, na púštny etapový beh v Ománe, či malebný Lavaredo Ultra Trail.

Príjemným spestrením je, že kam sa Finn vyberie na preteky, zvyčajne vyspovedá v rozhovore zaujímavé postavy z ultra sveta. Takže okrem tréningu, zážitkov z pretekov sú v knihe vyjadrené názory a perspektíva popredných protagonistov scény, preložené názormi autora. Dovolím si povedať, že kniha naozaj neostáva ustrnutá vo vykreslení utrpenia v pretekoch či popretekovej eufórie. Dáva vcelku kompaktný pohľad na ultra scénu a radím ju k tomu najlepšiemu, čo sa mi bežeckej literature dostalo doteraz pod ruky.

Príbeh samozrejme pompézne zakončuje UTMB, kde síce s nadľudským vypätím síl ale úspešne Finn dokončuje započaté úsilie. Pozor, ak ste doteraz k ultra nepričuchli, je riziko, že po prečítaní knihy sa pristihnete, že hľadáte na webe registračný formulár na svoj prvý pretek.  

Ak mate chuť, knihu v anglickom originále The Rise of the Ultra Runners: A Journey to the Edge of Human Endurance dostanete napríklad v Martinuse. Zatiaľ neevidujem jej preklad do slovenskej či českej verzie, uvidíme, možno sa dočkáme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X