Rok 2019 bol pre nás v podcaste Štartovacia čiara prvým plným rokom a snažili sme sa opäť pre Vás priniesť zaujímavých hostí a témy, ktoré majú potenciál obohatiť Vaše bežecké kroky. Nevenovali sme sa teda len priamo téme behu, ale mnohým témam, ktoré sa s ním spájajú.

Poslucháčsky sme sa najmä v druhej polovici roka razantnejšie posunuli nahor, ukazovatele počúvanosti nás potešili svojim rastom a motivujú nás aby sme aj v roku 2020 pokračovali ďalej. V roku 2019 sme vypustili do éteru 16 epizód. Radi by sme ich realizovali i viac, ale žiaľ, času máme popri rodine, práci a behu pomenej. O to viac nás teší, že ste s nami a počúvate nás.

Poďme sa teda pozrieť, čo sme v roku 2019 v podcaste Štartovacia čiara vyprodukovali pekne po poriadku. Ako prvý hosť v k nám v januári zavítal Martin Horniak, s ktorým sme sa porozprávali o silovom tréningu a jeho význame pre bežcov. Pre zaujímavosť, táto epizóda je doteraz najpočúvanejšou.

V ďalšej epizóde sme sa venovali joge, ktorá na prvé počutie s behom nesúvisí a my sme sa snažili s Dankou Lászlovou ukázať, že to tak nie je. Joga naozaj môže bežcom veľmi napomôcť či už v tréningu či v regenerácii. Ostatne, onehdy sme to aj s Marianom Kamendym otestovali na našom bežeckom kempe, kam sme Danku dvakrát prizvali. Ak sme Vás namotivovali ku Vašim prvým asánam, tak to stálo za to.

Na konci februára nám Peter Mozsnyák vniesol svetlo do témy bežeckého vybavenia, od tenisiek až po oblečenie. Pre niekoho to je možno úplne jasné, no vyznať sa v súčasnej širokej ponuke na trhu a pojmoch ako pronácia či supinácia nie je najmä pre nováčika úplne jednoduché. Pri oblečení sme sa samozrejme venovali aj správnemu vrstveniu tak, aby teplotný komfort a odvod potu fungovali pri dlhšej aktivite čo najlepšie a oblečenie nespôsobovalo prípadné problémy.

V marci sme sa v podcaste Štartovacia čiara po druhý krát porozprávali s našim kamarátom Marianom Kamendym. Mnoho z našich poslucháčov si žiadalo po úvodnej epizóde trochu hlbší pohľad do Mariánovho tréningu. Zamerali sme sa najmä na zimnú a jarnú časť prípravy s načasovaním na nadchádzajúce preteky, aby ste porozumeli logike celej skladby. Ozaj, keď píšem tieto riadky, Marian je šťastným vylosovaným na Western States Endurance Run 2020. Tak ak to všetko klapne, snáď nám prepáčite do tretice Mariana v takej Western States špeciálke.

Slovak Ultra Trail je združenie, ktoré minimálne priaznivcom ultra trailu nie je neznáme. Primárne je známe cez organizáciu podujatí na Slovensku, ale v zábere má toho oveľa viac. O oblastiach, ktorým sa venuje sme sa zhovárali s Radom Harachom a Ľubom Mäkkým. Ak Vás zaujíma kto a čo Slovak Ultra trail je a kam smeruje, ste tu správne.

Ako bočný miniprojekt ku podcastu sme na našej stránke spustili aj bežeckú termínovku. K nej sme natočili aj krátky podcast spolu s predstavením a pozvánkou na Stefanik Fest, ktorý sa následne uskutočnil v júni pred štartom Stefanik Trailu. My sme mali tú česť sa na ňom trochu podieľať a okrem iného sme toto krásne podujatie aj odmoderovali.

Kvôli ďalším hosťom sme vycestovali na Moravu a zatiaľ prvý i poslednýkrát sme nahrávali mimo HubHubu. Ale stálo to za to. K mikrofónu sa podarilo Milošovi vybaviť manželov Škorpilovcov, skvelú manželskú dvojicu, vynikajúceho bežca a jeho energickú manželku. Podľa ich priznania sme boli prví, kto s nimi urobil rozhovor ako s párom. Výborne sme sa pri tom zabavili a výsledok je zaujímavý mix o behu, fitnes, spolužití s bežcom a nahliadnutie do ich vzťahu.

Spomenul som o pár riadkov vyššie bežecký festival Stefanik Trail. Táto epizóda podcastu Štartovacia čiara vznikla počas neho, ako verejná nahrávka. V rámci festivalu sme urobili diskusiu s tvorcom filmu Volanie diaľok, Adamom Lisým, a jeho protagonistami: Mikim Kérim, Paťom Hrotekom a Julkou Batmendijnovou. Ivan Mudroň sa žiaľ na poslednú chvíľu ospravedlnil. Každopádne, dozviete sa čo to zo zákulisia natáčania tohto filmu aj z kuchyne bežcov a logistickej podpory.

Táňa Šúrová, aktuálne už Székely, má svoj vlastný bežecký vzorec. 10 odbehnutých kilometrov jej vydá kaloricky na jedno pivo. A pivo már fakt rada. Tak behá. Aj napriek tomu, že už možno aj nemusela, po ťažkej nehode to na bežeckú kariéru už nevyzeralo. V tomto podcaste si nájdete svoju dávku pevnej vôle a odhodlania, nezlomnej túžby a vytrvalosti snáď v každej situácii.

Tu ma bolí, tu ma ťahá… Veru, v behu, ale i v ktoromkoľvek inom športe to jeden nemá vždy len na ružiach ustlané. Jednostranná záťaž si vyberá svoju daň a bez patričnej kompenzácie môže skončiť aj škaredým zranením či chronickou bolesťou. S týmto našťastie dokáže pomôcť skúsený fyzioterapeut a tým určite Rado Petrila je. Takže, ak máte pocit, že už by s tým Vašim problémom bolo načim niečo urobiť, vypočujte si túto epizódu.

Opäť sa odvolám na pár riadkov vyššie riadky. Volanie diaľok. Film, filmár a bežci. Hmmm, ale nie len bežci, ešte je tu logistická podpora, tí neviditeľní obetavci, bez ktorých by to nešlo. Julka takto pomáhala trojici chalanov počas ich rekordného zápisu na trase Cesty hrdinov SNP. Tam ale jej príbeh vo vedľajšej úlohe len začal, aby o niečo neskôr napísala svoj vlastný, tentoraz už v úlohe hlavnej. Julka vytvorila ženský FKT (Fastest Known Time) na trase Cesty hrdinov SNP a primárne o tomto je i náš podcast. Ozaj, už sa dá objednať aj Julkina knižka o tomto počine, už máte?

S Filipou Ondrejkovou sme dokonale opustili bezpečné vody našich vedomostí a skúseností. Ale preto sme tu. V tomto veľmi výživnom podcaste sme mali naozaj zaujímavú diskusiu na témy ako Mindfulness, Flow, Mental Strength. Ak náhodou niekto čítate Terryho Pratchetta, tak táto epizóda je, nadnesene povedané, o „hlavológii“. Určite doporučujeme vypočuť!

V podcaste sme mali Slovak Ultra Trail, tak sme si povedali, prečo neskúsiť aj ITRA – International Trail Running Association. Prišiel za nami až z Prahy človek najpovolanejší, Roman Sopka, ktorý je zástupcom slovenských bežcov v tejto medzinárodnej organizácii, pomaly ale isto sa začleňujúcej do vôd IAAF, teda Medzinárodnej atletickej federácie. Kam teda smeruje trailové behanie, budeme jedného dňa sledovať trail či ultra trail v programe olympijských hier?

S Martinom Halászom tak trochu nadväzujeme na tému predchádzajúcej epizódy, tej o asociácii ITRA. Tá totiž okrem iného vedie aj rebríčky bežcov, a Martin minimálne v čase nahrávania podcastu bol slovenskou jednotkou v rebríčku ITRA. Ako sa tam dostať, ako to vyzerá na prestížnych pretekoch z pohľadu „eliťáka“? Poďte sa započúvať a virtuálne s Martinom povymetať pódiá zaujímavých pretekov.

Martin Horniak v jednom roku dva krát? No, čo s ním, keď ho tak radi počúvate. Ozaj, táto epizóda sa za tri týždne dostala do prvej päťky popularity v rámci všetkých našich epizód. Pýtali ste si to a tak sme tému s Martinom prebrali. Doplnky výživy, legálne sypačky, snáď ešte väčšia džungľa ako bežecké tenisky. Proteíny, energetické gély, aminokyseliny, kĺbová výživa, vitamíny, minerály… Tak sa v tomto podcaste môžete trochu zorientovať ak ste náhodou stratení.

Rok 2019 sme ukončili vážnejšou témou. Ako sú na tom slovenské lesy, kam snáď každý jeden trailový bežec rád vybehne? Sú na to lepšie ako kedysi, či horšie? Pocitovo to každý máme nejako navnímané. Ale Katka Grichová z lesoochranárskeho združenia VLK nám do toho dala fakty a tie nie sú lichotivé. Ak Vás to zaujíma a eventuálne chcete i pomôcť, tento podcast rozhodne nevynechajte.

Priatelia, v roku 2020 sme s podcastom Štartovacia čiara späť. Veríme, že nám zostanete verní a my sa budeme snažiť hľadať čo najzaujímavejších hostí, aby sme sa spoločne posunuli vpred, v behu i v hlavách.

Ďakujeme Vám, prajeme nech to v roku 2020 behá! Miloš a Mišo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X